;

…..jsem zvědavý, jak budete reagovat….

19:54

jak souvisí to-do listy s lidskou spokojeností a proč budete mít takzvaný “klid” teprve v hrobě. Bez nadsázky.

Tento týden jsme s jedním mým hráčem probírali dosavadní společné úspěchy. Věnuje se vedení firmy a beze sporu dělá pokroky. Na naší poslední schůzce pronesl zajímavou věc: “No, tak ještě nastavím tohle a pak už tě nebudu potřebovat.” Po očku se na mě podíval, jako by čekal reakci jak od zhrzené ctitelky.
Se zájmem jsem nadzvihl obočí a prohlásil: “To je super.” A nechal ho v lehce překvapeném tichu.

“Víš, hrajeme spolu od začátku pro to, abys věci zvládal sám. De facto jsi mě nepotřeboval nikdy – spolupracujeme, protože oba chceme a protože ty díky mě dosahuješ rychleji lepších výsledků. Je úplně v pohodě, že vyhraješ i tuhle hru a dosáhneš toho, co jsi chtěl.” Pokračoval jsem po chvíli. Můj klient přitakával. Pak jsem se zpetal: “Co bude potom? Myslím další level.” Ticho. Jen myšlenky jakoby za jeho zorničkami ještě zrychlily.

Mentalita “mít to hotovo”

Tento můj hráč uvažoval až do naší poslední schůzky v módu “chci to mít hotovo”. Nutno říci, že v tomto mindsetu vězí velká spousta lidí. Jen se rozhlédněte kolem sebe a poslouchejte, všímejte si. Až dosáhnu x, tak bude všechno v pohodě. Jo, a taky už bych chtěl mít konečně klid. A ve chvíli, kdy budu mít y, tak se nebudu už muset snažit. Tyhle a další věty můžete slyšet velmi často. Všechny vedou k jedinému cíli – mít něco hotovo.

Jenže to dost dobře nejde. Život přináší neustále nové dny, nová pokušení a nové příležitosti. A tak, pokud dosáhnete x, přijde y a po něm zet. Přijde vyšší level hry. Nové aktivity, nové výzvy. Někdo by je nazval novými starostmi, ale to je jen o úhlu pohledu. Touto optikou vypadá snaha “už mít jednou provždy pokoj” legračně. Je to jako snažít se mít hotový život. A pak co? Lidi, co mají hotový život, jsou mrtví. I když někteří z nich ještě dýchají.

Jak s tím souvisí to-do listy

Přístup k životu si vybíráme každý sám. Když už si vybereme, tak se náš přístup projevuje všude. Na každodenní bázi i při plánování našich dalších kroků. Typickou ukázkou mentality dokončování jsou to-do listy. Na první pohled se jedná o užitečný nástroj. Dokonce existuje celá řada aplikací, která umožňuje tento klam ještě více sofistikovat a udělat z něj vyšší dívčí. Jenže ve skutečnosti jsou to-do listy past.

Fungují na principu “chci to mít hotovo.” Jakmile si nějaký začnete psát, je to jako když začnete kouřit. Zpočátku máte pocit, že to máte pod kontrolou. Pak si namlouváte, že vám to pomáhá. Nakonec se dostanete do fáze, kdy vás to-do list frustruje stejně, jako frustruje kuřáka cigareta. Jenže si to nikdy nepřiznáte, stejně jako si to nepřizná řada kuřáků. Den co den si sedáte k nekonečnému seznamu úkolů a snažíte se je dokončit.

Den co den se vám to nedaří. Přesto v sobě pěstujete víru, že když seznam odškrtáte celý, nastane klid, mír a pohoda. Představa, že to všechno doděláte, je lákavá jako jahodová tříšť uprostřed léta. Je to lež. Legendy vyprávějí o pár lidech, kteří odškrtali svůj to-do list až do konce. A víte, co se stalo? Napsali si na něj další věci. Ongoing frustration forever.

Nekonečná cesta

Faktem je, že nikdy nedokončíme všechny věci. Dost často se na seznamech úkolů nachází i takové, které za dokončení prostě nestojí. Když přijmeme myšlenku, že nikdy nedokončíme všechno a nikdy nebude úplně klid, zbývá jediné. Zamyslet se nad tím, co chcete opravdu dělat v čase, který máte k dispozici. Co chcete dělat dlouhodobě. Co chcete dělat, aniž byste se to snažili dokončit.

Přemýšlet tímto způsobem může být nové, nezvyklé a nekomfortní. Ale stojí to za to. Můj hráč ze začátku příběhu došel k tomu, že vlastně za měsíc nemá v úmyslu začít stagnovat na zbytek života. Že vlastně bude růst i nadále. K výsledkům, o kterých doposud ani nepřemýšlel.

aké máte zkušenosti s dokončováním věcí vy? A co říkáte na to-do listy? Chcete mít “už konečně klid”? Podělte se o svůj komentář.
A sdílejte prosím tento článek. Zlepšíte tím náladu v městské části Královo pole. Fakt.

Týden: příběhy ze života. Každý týden přináším krátký příběh, se kterým jsem se setkal. Během krátkého zamyšlení se společně bavíme, učíme a sdílíme zkušenost, kterou příběh přináší. Týden vychází každý týden :). Píše: Život. Přepisuje: Honza Markel :).

Zdroj: (1)

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.