Po návštěvě Saúdské Arábie dnes přilétá ruský prezident do Abú Dhabí. Dnešní návštěva Vladimira Putina je součástí velkého turné po Blízkém východě.

Během návštěvy Spojených arabských emirátů se ruský prezident setká s korunním princem Abú Dhabí, zástupcem vrchního velitele ozbrojených sil Spojených arabských emirátů Mohammedem bin Zayeda Al Nahyana.

[wp_ad_camp_2]

Obě strany plánují diskutovat o „otázkách dalšího budování dvoustranné spolupráce v obchodní, hospodářské a investiční sféře“. Plánuje se také „důkladná výměna názorů na naléhavé mezinárodní a regionální otázky“.

Kromě toho je plánováno setkání zástupců podnikatelské komunity SAE a Ruska.

Podle sdělovacích prostředků Spojených arabských emirátů mají strany v úmyslu na závěr jednání podepsat asi 15 dohod ovlivňujících spolupráci v různých oblastech.“

Odborníci se zase domnívají, že setkání se bude týkat především témat souvisejících s posilováním ekonomických vazeb mezi Ruskem a SAE.

V loňském roce podepsaly Rusko a SAE prohlášení o strategickém partnerství, které zahrnuje řadu oblastí – od ekonomiky po kulturu a politiku. Poté se strany dohodly na zvýšení nabídky zemědělských produktů a vzájemných investic v odvětví zemědělství. Kromě toho byly vypracovány plány na koordinaci akcí na globálním trhu s hliníkem. Připomeňme: SAE patří mezi světové lídry ve výrobě tohoto kovu, zatímco Rusko je na druhém místě. Kromě toho jsou obě země mezi předními vývozci ropných produktů, Moskva a Spojené arabské emiráty mají v úmyslu rozvíjet spolupráci v této oblasti.

Oba státy považují spolupráci v oblasti průmyslové výroby za stejně slibnou. Jak řekl šéf ruského ministerstva průmyslu a obchodu Denis Manturov v předvečer současné návštěvy Vladimíra Putina, Moskva počítá se společnými projekty se SAE v dopravním inženýrství.

[wp_ad_camp_2]

Rovněž stojí za zmínku, že země Perského zálivu jsou největšími dovozci zbraní a tento trh přitahuje všechny hlavní dodavatele produktů pro obranu, včetně Ruska.

V roce 2017 podepsaly Rusko a SAE dohodu o průmyslové spolupráci v obranném průmyslu. Jak poznamenal Denis Manturov, Emiráty se začali zajímat o možný nákup ruských letadel Su-35.

Zdroj: 1
Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.