Text: Kira Latukhina (St. Petersburg)

Ruský prezident Vladimír Putin predniesol hodinovú prednášku o dôvodoch vypuknutia 2. svetovej vojny s citáciami archívnych dokumentov na summitu SNŠ (Spoločenstvo nezávislých štátov) v Petrohrade svojím kolegom – prezidentom bývalých sovietskych republík. Tak ako sľúbil na veľkej tlačovej konferencii deň predtým, odpovedajúc na otázku novinárky z Ruskej gazety, týkajúcu sa uznesenia Európskeho parlamentu, v ktorom prirovnali sovietsky režim k nacizmu a fašizmu. Potom Vladimír Putin pozval účastníkov stretnutia na návštevu výstavy jedinečných archívnych materiálov, aby si ich prehliadli vlastnými očami.

“ Sme nasledovníkmi Sovietského zväzu “, pripomenul ruský líder a prečítal riadky z uznesenia Európskeho parlamentu o tom, že Pakt Molotov – Ribbentrop rozdelil Európu medzi dva totalitné režimy a vydláždil cestu k vypuknutiu 2. svetovej vojny. A teraz požadujú, aby Rusko zastavilo svoje úsilie “ šíriť skreslovanie historických faktov “. Ako keby údajne pobaltské štáty a Poľsko, napr. , boli podnecovateľmi 2. svetovej vojny. V Moskve sa ale nič také netvrdilo.

„ Chcel som na to prísť, a tak som dal vyzdvihnúť archívne dokumenty “, pokračoval Vladimír Putin a prehlásil, že Pakt Molotov – Ribbentrop bol posledný v rade dokumentov, podpísaných európskymi krajinami, ktoré mali záujem na udržaní mieru. Prezident pomenoval tieto dokumenty aj s dátami a krajinami, ktoré ich podpísali s Hitlerom v Nemecku : Poľsko, Veľká Británia, Francúzsko, Litva, Lotyšsko.

 

[wp_ad_camp_2]

„ SSSR podpísal pakt až vtedy, keď bolo vyčerpané všetko úsilie o vytvorenie zjednoteného bezpečnostného systému a koalície proti Hitlerovi v Európe “, zdôraznil prezident a vrátil sa v prednáške do doby Versailleského mieru, ktorý predstavoval veľké poníženie pre Nemecko a tiež jeho olúpenie. Veď malo zaplatiť štátom Dohody astronomickú čiastku rovnajúcu sa 100 000 ton zlata, viac ako jeho HDP, asi 4.7 bilióna dolárov. A „ duch Versailles “ vytvoril živnú pôdu pre revanšizmus, ktorému dal Západ carte blanche.

Putin podrobne opísal, ako bol SSSR pripravený pomôcť Československu, ktoré „ sa Nemecko pripravovalo okradnúť “, ale podľa zmluvy by to bolo možné spraviť iba vtedy, ak sa k pomoci pripojí Francúzsko. To si ale po komunikácii s Poľskom uvedomilo, že Poľsko podporu neposkytne, naopak, bolo rozhodnuté strieľať na sovietske lietadla v svojom vzdušnom priestore.

„ Poľsko prebralo rolu podnecovateľa “, konštatoval prezident Putin. „ Skutočnosť, že Nemecko a Poľsko postupovali spoločne bola zrozumiteľná Veľkej Británii i Francúzku “, poznamenal. V roku 1938 mohol byť Hitler ešte zastavený kolektívnym úsilím západoeurópskych štátov a západní lídri to priznávali.

 

[wp_ad_camp_2]

Prezident Putin zakončil prednášku tým, že ako v minulosti, tak aj teraz je svet strašený Ruskom, že môže uzavrieť dohodu s kýmkoľvek, rovnako ako vtedy s nacistami. A v základe všetkého leží iba patologická rusofóbia , je presvedčený prezident Putin. „ Agresívny nacionalizmus vždy oslepuje … Nakoniec však dostihne ich samotných “, povedal a zdôraznil, že vojne sa dalo vyhnúť. Briti a Francúzi sa však rozhodli predhodiť demokratické Československo nacistom, aby nasmerovali ich postup na východ. „ V Európe to zámerne zamlčujú “, zdôraznil prezident. „ Bolo to ale fašistické Nemecko, ktoré napadlo Poľsko a SSSR “, pripomenul.

„ Poľská vláda viedla rokovania s Hitlerom sledujúc svoje sebecké a neprimerané ambície, na základe ktorých vo výsledku obetovala svoj vlastný ľud vojnovému stroju Nemecka a prispela tak k vypuknutiu 2. svetovej vojny “, uzavrel Putin.

 

[wp_ad_camp_2]

Toto všetko mi niečo veľmi pripomína

Prezident Vladimír Putin na každoročnej veľkej tlačovej konferencii odpovedal na otázku novinárky z RG (Russkaja gazeta) a komentoval uznesenie Európskeho parlamentu, ktoré prirovnalo sovietsky režim k nacizmu a fašizmu. Potom hlava štátu sľúbila napísať článok na túto tému a zverejniť historické dokumenty.

Prezident Putin to spravil hneď druhý deň – 20.12.2019 na stretnutí so svojimi kolegami, prezidentmi SNŠ v Petrohrade. Citoval výňatky zo 17 historických dokumentov, ktoré jasne ukazujú, kto, kedy a ako tlačil nemecký nacizmus do 2. svetovej vojny. Tento prejav zverejnila Russkaja gazeta dňa 20.12.2019.

Vzhledem k obsáhlosti přednášky prezidenta V.V. Putina si můžete dokument stáhnout ve formátu docx ZDE anebo PDF ZDE.

Doporučuji zejména část o tom, jak „spojenci“ odevzdali Československo. Spojenci myšleno zrádci. 

Путин назвал истинных виновников Второй мировой войны.

Zdroj : Russkaja Gazeta 20.12.2019

Článok V ruštine tu: https://rg.ru/2019/12/20/reg-szfo/putin-nazval-istinnyh-vinovnikov-vtoroj-mirovoj-vojny.html

Preklad obsahuje doslovný prepis prednášky V.V. Putina pri príležitosti neformálneho stretnutia hláv SNS v Petrohrade dňa 20.12.2019.

Video z celej prednášky tu: ODKAZ

 

 

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.