Rakousko nesleduje geopolitické cíle, spíše ekonomické zájmy. Kromě toho staví na historické zkušenosti neutrální země.

Ruského prezidenta Vladimira Putina čeká ve Vídni příznivé přijetí, napsal před včerejší návštěvou Matthew Karnitschnig v článku pro POLITICO.  Putinova cesta do Rakouska, první oficiální cesta po jeho zvolení, je pro Rakušany ne malým důvodem k pýše. Cesta byla naplánována na 8 hodin a v jejím rámci Putin jednal s premiérem Kurzem, prezidentem Van der Bellenem, zúčastnil se byznysového fóra a vzdal čest u památníku Rudé armády.

Podle slov bulharského politologa, který žije ve Vídni, Ivana Krasteva, Rakušané vždy pociťovali jako ztrátu, že po studené válce ztratili pozici země, kde se Západ a Východ setkávají. Nyní mají znovu příležitost, míní Krastev, návštěva má význam pro obě strany.

Rakousko přebere příští měsíc rotační předsednictví EU, a to zrovna v době, kdy Rusko signalizuje, že se chce v Evropě více angažovat, a Rakousko se zdá být důležitým spojencem. Slovy ruského velvyslance v Rakousku Dmitrije Ljubinského jsou vzájemné vztahy obou zemí velmi dobré, ale, jak dodává, jsou tu problémy s EU.

[wp_ad_camp_2]

Zatímco jiné západoevropské země se nijak nesnaží klepat na dveře Kremlu, ve Vídni i v Berlíně si myslí něco jiného. Ve Vídni spoléhají na svoji dobrou pozici pro diplomatickou komunikaci s Ruskem. A to, dodává dále článek, nehledě na celou řadu kroků Ruska, počínaje anexí Krymu a konče kauzou Skripal.

Neutralita a Rusko

Němci se často odvolávají na dědictví Ostpolitik Willyho Brandta, zatímco Rakušané na rok 1955, kdy rakouská delegace vyjednala stažení sovětských vojsk z okupovaného Rakouska. Rakousko přitom slíbilo, že zůstane neutrální zemí, o což se v jistém smyslu snaží i jako člen EU, hlavně ve vztahu k Rusku.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz tak v březnu vysvětlil, proč jeho země nevyhostí žádného ruského diplomata: „Chceme být mostem mezi Východem a Západem.“ Ale jde tu spíš o byznys než o geopolitiku. Podíl Ruska na celkovém rakouském zahraničním obchodu je jen 3,5 % a orientuje se hlavně na dvě oblasti – jídlo a stroje, nicméně v poslední době se exporty do Ruska zvedly, v roce 2017 o celkem 16 %. Bez sankcí by měly rakouské společnosti v Rusku dost příležitostí.

Vicekancléř Rakouska Heinz-Christian Strache ze strany Svobodní už o víkendu řekl, že je pro ukončení sankcí a normalizaci vztahů mezi Evropou a Ruskem. Jeho strana, jako i další populisté v Evropě, podle autorova mínění s Ruskem „flirtuje“.

V bezpečnostních kruzích EU neradi vidí sympatie Svobodných k Rusku. Dokonce panovaly obavy ze sdílení utajovaných informací s Rakouskem, neboť by je, s populisty ve vládě, mohlo předat Rusku.

 

[wp_ad_camp_2]

Zvláštní vztahy

Nejde ovšem jenom o rakouské populisty. Dobré vazby mají v Rusku také v Kurzově Lidové straně – bývalý kancléř Wolfgang Schüssel sedí ve správní radě ruské mobilní společností MTS a Jörg Schelling, bývalý ministr financí, dělá poradce společnosti Gazprom. I Vladimir Putin má osobní vztahy v Rakousku – například s vdovou po prezidentu Thomasi Klestilovi, která do roku 2015 byla velvyslankyní v Rusku a jako taková byla často v Kremlu. Putin měl s oběma manželi přátelské vztahy a daroval jim dvě štěňata, potomky vlastního psa.

Kancléř Kurz se zatím dokázal vyhnout tomu, čemu se v Rakousku říká „podlézání“ Rusku. Na své první zahraniční návštěvě mimo EU sice navštívil Moskvu, ale předem informoval Berlín a evropské spojence a během konzultací s nimi zdůraznil, že Rakousko stále podporuje sankce. Mnozí v Rakousku ale Kurze nabádají, aby kvůli lepším vztahům k Rusku neztratil širší perspektivu. Jak napsal komentátor Die Presse: „Neměly by zde vyvstávat otázky ohledně solidarity republiky a její orientace na Brusel, ne na Moskvu“. Nebo, jak řekl europoslanec Othmar Karas, „Nemůžeme si dovolit stát se hračkou Moskvy v EU.“

Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.