V poslednej dobe sa v rakúskych médiách opakujú varovania pred výpadkom prúdu. Nové správy prichádzajú takmer každý deň. Po poslednom varovaní ministra vnútra prichádza upozornenie aj z ministerstva obrany. Ozbrojené sily na Facebooku otvorene poukazujú na možný celoeurópsky výpadok prúdu. Obavy z toho, že sa blíži celoeurópsky kolaps v rozhovore vysvetlil odborník na „blackout“ Herbert Saurugg.

Rozsiahly výpadok napájania, infraštruktúry a dodávok energií je podľa ozbrojených síl realistickým, ale podceňovaným nebezpečenstvom. Krátky film (pozri nižšie) zobrazuje trojdňový scenár možnej nastávajúcej udalosti. Každá rodina by sa mala zásobiť trvanlivými potravinami aspoň na 14 dníNezabudnite na 3 litre vody na každého člena domácnosti na deň a lieky. Ozbrojené sily sa na takýto stav začali včas pripravovať. Dôležité je udržanie komunikácie, aby komunikačné linky fungovali aj bez elektriny.

Bez elektrickej energie sa okamžite preruší zásobovanie vodou a palivom. Ozbrojené sily sú vybavené núdzovými generátormi. Skutočnosť, že viac ako 80% týchto generátorov zlyhalo do 12 hodín počas vojenského cvičenia v roku 2020, je ale oprávneným dôvodom na obavy. Zostáva len dúfať, že sa toto obdobie predĺžilo o niekoľko dní. Z filmu nie je zrejmé, koľko jednotiek ozbrojených síl má armáda k dispozícii.

Avšak film upozorňuje aj na ďalší nebezpečný scenár. Zo zariadení na hlboké mrazenie môžu po výpadku chladenia unikať nebezpečné látky. Ozbrojené sily by preto mali posilniť rady hasičov. Ale nielen to. Okrem zlyhania celého zásobovania potravinami, čerpacích staníc a obchodov, výpadok napájania prirodzene ovplyvňuje aj bezpečnosť bánk. Ozbrojené sily majú v takom prípade polícii rýchlo poskytnúť posilu pri ochrane kritickej infraštruktúry.

Ale čo keď výpadok potrvá dlhšie?

Herbert Saurugg v rozhovore vysvetľuje, že v prípade celoeurópskeho výpadku dodávky elektriny bude trvať minimálne týždeň, kým sa distribúcia opäť oživí. Po tomto týždni sa však zásobovanie ľudí potravinami neobnoví okamžite. Pretože bez elektriny zlyhá celá telekomunikácia. Podľa Saurugga bude ešte minimálne týždeň trvať, kým sa systém opätovne rozbehne.

Odporúča preto, aby si obyvatelia urobili nevyhnutnú rezervu potravín najmenej na dva týždne. Sebestačnosť je najdôležitejšia vec. Budete na to sami.

Tu možno nájsť dôležité informácie o predbežných opatreniach a príprave na výpadok prúdu. Kľúčové informácie možno dohľadať aj na webovej stránke Herberta Saurugga v časti: „prípravy na výpadok“.

Film rakúskych ozbrojených síl:

https://www.facebook.com/watch/?v=456035359039650

Zdroj: Wochenblick.at

Preklad: Zemavek.sk

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.