Permakultúru má v génoch. Patrícia Černáková tvrdí, že tak, ako sa s úctou správame k druhým ľuďom, by sme sa mali správať aj k prírode.

Patrícia Černáková je dcérou priekopníka permakultúry v niekdajšom Československu a tomuto princípu sa venuje s láskou. Odmieta chemické zásahy, naopak, používanie obnoviteľných zdrojov je podľa nej efektívnejšie.

 

[wp_ad_camp_1]

 

Pomôže aj drobnosť

Princípom permakultúry je etický prístup ku všetkému živému na tejto planéte, povedala Patrícia Černáková pre web Veda na dosah. Sympatická Slovenka pomáha zakladať komunitné záhrady, prednáša o permakultúre i o ekologickom záhradníctve.

Ilustračné foto
Ilustračné foto Foto: wikimedia

Schopnosťou permakultúry je chrániť životné prostredie, a to vytvorením konceptu trvalo udržateľných obydlí, komunity aj spoločnosti.

„Permakultúra je v podstate celá o ochrane životného prostredia. Neustále vo svete hľadá novinky, to, čo ľudia vymyslia a spôsoby ako žiť život trvalo udržateľne,“ vysvetlila Patrícia Černáková pre portál Veda na dosah.

Na stránke permakultura.sk sa uvádza, že na Slovensku je veľký priestor nielen na šírenie, ale aj realizovanie permakultúnych myšlienok. Vidieť tu príležitosti na pozitívne zmeny v spoločnosti. Čo by mal teda bežný občan robiť preto, aby pomáhal chrániť životné prostredie?

[wp_ad_camp_1]

 

Podľa Patrície Černákovej pomôže aj drobnosť, svoje rady preto prezentovala aj na podujatí TEDx i napriek vysokému štádiu tehotenstva. Podľa organizátorov totiž patrí k najrenomovanejším odborníkom na permakultúru na Slovensku.

Podľa nej sa môžete správať ekologicky i zodpovedne napríklad už len tým, že nebudete zbytočne púšťať z vodovodného kohútika veľa vody. Prípadne tým, že nakupovať pôjdete len s jednou a tou istou taškou, pravdaže, nie plastovou, ale plátenou. Celkovo sa však dá povedať, že ideálne by bolo, keby ľudia nakupovali čo najmenej balených výrobkov alebo si potraviny pestovali sami.

Ilustračné foto
Ilustračné foto Foto: Pixabay

Napokon, aj na Slovensku je dosť možností, ako sa vyhýbať výrobkom v plastových obaloch. Kupujte voľné ovocie či zeleninu a uprednostňujte potraviny v sklených fľašiach. Aj drogériu môžete kupovať bez zbytočného zaťažovania životného prostredia, veď len nedávno sme vás informovali o tom, kde nájdete obchod s čapovanou drogériou, ktorá si nachádza čoraz viac verných zákazníkov.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:Na Slovensku vyrástla predajňa bez plastových obalov. Drogériu si načapujete do vlastných fliaš

Záhradkárčenie si vyžaduje premýšľanie

Keďže odborníčka na permakultúru Patrícia Černáková je aj záhradná architekta, jej rady ohľadom zdravej záhrady sú cenné a naznačujú, že dôležité je hlavne premýšľať o tom, ako to v záhrade vlastne funguje. Patrícia je totiž zástankyňou toho, aby záhrady neboli len estetické, ale aby sa v nich uplatňovali ekologické postupy ich ošetrovania, teda žiadna chémia.

V záhradách by sa mali vyskytovať hlavne také druhy, ktoré sú užitočné pre ľudí a ktoré majú ochrannú funkciu pre iné druhy rastlín, čiže ich prirodzene chránia, čím eliminujú používanie postrekov, uvádza sa na webe Zdravé záhrady. Skúsení záhradkári však vedia, čo sa k čomu oplatí posadiť, jednak, aby to prirodzene chránilo niektoré plodiny či rastliny, ale aj aby sa tomu darilo a mali z toho osoh i ľudia.

Ilustračné foto
Ilustračné foto Foto: Pixabay

K častým chybám patrí napríklad vysádzanie stromov ešte pred oboznámením sa s pozemkom. Problém býva vo výbere nevhodných druhov pre daný pozemok, no ďalšia chyba spočíva aj v odstraňovaní drevín. „Aj nevhodne rýchlo zvolené odstránenie pôvodných drevín môže spôsobiť nemalé škody. Veď, ak odstránite hoc prestarnutú starú jabloň z dvora, najbližšieho takého príjemného chladivého tieňa a šumu lístia sa dočkáte až o 10 – 20 rokov,“ upozorňuje portál o zdravých záhradách, pri ktorom tiež nájdete meno Patrície Černákovej.

 

[wp_ad_camp_1]

 

Podľa nej by mali záhradkári vedieť, ako vlastne funguje pôda. Ľudia by si mali uvedomiť svoju úlohu pri formovaní pôdy. Neustále obracanie a prekopávanie zeminy nie je šťastným riešením, poškodzuje to totiž organizmy, ktoré zúrodňovaniu prispievajú. Svojimi radami sa preto snaží ľudí primäť k tomu, aby, hoci aj v pôvodne dobrej viere, rastlinám a plodinám zbytočne neškodili. Pretože, hoci majú Slováci plné hlavy iných starostí, je dokázané, že záhradkárčenie robí ľudí šťastnejšími, takže sa mu oplatí venovať. Stačí len viac načúvať potrebám toho, čo v nej pestujete a staviť na prirodzenosť.

 

Zdroj: 1

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.