Brazilský federální soudce včera s okamžitou platností pozastavil dekret prezidenta Michela Temera, který nově umožnil těžbu soukromým firmám v národní rezervaci v Amazonii. Soudce svůj verdikt zdůvodnil tím, že prezidentův dekret odporuje ústavě, porušil práva domorodých obyvatel a ohrozil velkou část amazonského pralesa. Temerova vláda už podle agentury EFE oznámila, že proti pozastavení dekretu podá opravný prostředek.

Temer přijal kontroverzní dekret minulý týden a zrušil jím rezervaci Renca (Reserva Nacional do Cobre e Associados) o rozloze asi 47.000 kilometrů čtverečních, což je oblast větší než například Dánsko. Díky tomu by tam tak mohly začít těžit nerostné bohatství, včetně zlata, železa, mědi a manganu, soukromé firmy.

Podle soudce Rolanda Valcira Spanhola brazilská ústava stanoví, že zrušení chráněné rezervace může učinit pouze parlament. Jen ten může přijímat změny týkající se využívání přírodních zdrojů v Amazonii. Temerův dekret také podle soudce porušuje práva domorodých obyvatel, kteří obývají téměř 70 procent dané chráněné oblasti. Každé opatření, které se týká území domorodců, by mělo být s nimi konzultováno, uvedl soudce.

Temer přijal kontroverzní dekret minulý týden a zrušil jím rezervaci Renca (Reserva Nacional do Cobre e Associados) o rozloze asi 47.000 kilometrů čtverečních, což je oblast větší než například Dánsko. Díky tomu by tam tak mohly začít těžit nerostné bohatství, včetně zlata, železa, mědi a manganu, soukromé firmy. Dosud tak může činit pouze stát, který ale v oblasti prakticky netěží.

Po široké kritice Temer v úterý dekret nahradil novým zněním, kde specifikoval opatření na ochranu přírody. Podle agentury AFP ale nový text podstatu dekretu nijak nezměnil. Otevřením těžby soukromým firmám je součástí protržních opatření, jimiž se brazilská vláda snaží podpořit brazilskou ekonomiku, která se v minulých letech dostala do krize.

Zdroj: 1

[wp_ad_camp_1]

 

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.