O minulém víkendu představitelé kočovných cirkusů na okružní pařížské dálnici uspořádali tak zvanou „operaci šnek“ na znamení protestu proti novým pravidlům tendrů na zábavní parky. Mnohakilometrové zácpy na okružní dálnici v sobotu dodaly chaosu v Paříži, kde se konaly dvě demonstrace: žlutých vest na Elysejských polích a Pochod století na ochranu klimatu na náměstí Republiky. V neděli je vystřídala hromadná demonstrace alžírské opozice.

[wp_ad_camp_2]

Marcel Campion, který až do loňského října řídil asociaci zábavního byznysu, se někdy označuje za „krále zábavních parků“ nebo za „romského prezidenta“. Ve francouzských zábavních parcích můžete najít jak hi tech horské dráhy a „šílené kolotoče“, tak i jednoduché atrakce s lovem kachniček v bazénu, které tradičně provozují Romové Manušové.

Skandál mezi pařížským magistrátem a neochvějnou autoritou Campionem pokračuje už skoro rok, dostává se však podle všeho na novou úroveň.

„Zvolíme si jeden krásný květnový den a zablokujeme celou Francii,“ prohlásil z pódia romský předák Marcel Campion. „Nebude to jako dnes (kdy se operace účastnilo 200 kamiónů). Bude to 50 000 kamiónů, protože v celé Francii napočítáme 300 tisíc rodin zaměstnaných v tomto byznysu.“

Campion: (Není nás dnes moc), sobota je pro majitele atrakcí perný den. Právě v sobotu vydělávají nejvíce. Ale kromě naší centralizované demonstrace byly i mnohé jiné, nezávislé. Právě proto házíme vládě rukavici – označíme to za ultimátum – v květnu, v jeden z pracovních dnů vyhlásíme totální mobilizaci (v celé Francii). Dnes to bylo první zvonění. Prostě hovoříme klidně o svých problémech a doufáme, že ve vládě nás uslyší.

[wp_ad_camp_2]

Sputnik: Nezaráží vás, že zatímco na Elysejských polích, pouhých několik kilometrů odsud, se odehrává násilí a zkáza, pořádáte u náměstí Nation tuto „dobráckou“ manifestaci?

Ne, nezaráží. Manifestace jsou nutné, aby nás lidé uslyšeli. Násilí nepomůže. Ale možná k tomu lidé byli dohnáni… Nemají co ztratit. Je přece i tato stránka věci. Doufám, že v našem případě k tomu nedojde a že nás uslyší dříve.

 

zdroj: 9

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.