Ruská ponorka Krasnodar, která letos proplula bez povšimnutí mezi vojenskými plavidly NATO ve Středozemním moři, a raketami udeřila na džihádisty v Palmýře, znepokojila NATO, napsal The Daily Star.

[wp_ad_camp_1]

Jak britské noviny poznamenali, to vše vyvolalo obavy, že činnost ponorek možná dosáhne úrovně, jaká byla charakteristická pro období studené války.

Ruská „ponorka duchů“ vyvolala obavy z možného začátku „druhé studené války“, uvedl deník Daily Star. Ten dále připomíná, že ponorka Krasnodar mohla bez problémů překonat „přátelské“ vody Středozemního moře na cestě do Černého moře.

Článek také uvádí, že ruský prezident Vladimir Putin varoval NATO před průchodem ponorky, která byla poslána k účasti na vojenských manévrech. A Severoatlantická aliance nasadila v oblasti protiponorkové lodě, včetně letadlové lodi George Bush, aby sledovali ruskou loď. Nacházející se ve Středozemním moři, Krasnodar připlul do Libye a později také uštědřil rakerový úder džihádistům v syrské Palmýře, napsal deník.

Zároveň se ponorce podařilo zabránit odhalení sledovacími zařízeními, což vyvolalo v NATO poplach. Aliance se domnívala, že Vladimír Putin by ji mohl využít proti Evropě.

[wp_ad_camp_1]

Navíc rostou obavy, že Moskva může prodávat takové lodě „íránské diktatuře“ a že „Vlad“ vyvine atomovou verzi této dieselové ponorky.

„To vše by vedlo k tomu, že se činnost ponorek vrátí na úroveň typickou pro období studené války,“ shrnul Daily Star.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.