Centrální banka Ruska více než zdvojnásobila tempo svých nákupů zlata a ztrojnásobila tak své zlaté rezervy (ze 600 na 1800 tun). Dostala své mezinárodní zlaté rezervy na nejvyšší úroveň od doby, kdy se Putin stal prezidentem před 17 lety, podle Světové rady pro zlato.

[wp_ad_camp_1]

Podnětem k masivnímu nárůstu zlatých rezerv je touha Ruska odklonit se od hegemonie amerických petrodolarových a dolarových platebních systémů. V současné době je více než 60 procent celosvětových rezerv a 80 procent celosvětových plateb denominováno v dolarech, říká James Rickards, autor knihy Měnové války.

Navíc USA jsou jedinou zemí s právem veta v Mezinárodním měnovém fondu, známém jako globální věřitel poslední instance. Jedna z nejdůležitějších zbraní v rukou Ruska v této válce za jeho vlastní osvobození od hegemonie petrodolaru, je zlato.

Důvodem, proč je zlato tak rozhodující, je to, že nemůže být manipulováno Spojenými státy na základě ekonomické války.

Zlato lze jednoduše naložit na palety a dopravit do jiného státu za účelem platby, a tak obcházet cílené ekonomické sankce, které jsou často používány Spojenými státy jako donucovací prostředek. Strategický význam zlata je tak velký, že i když se ceny ropy a ruské finanční rezervy v roce 2015 propadly, přesto Rusko pokračovalo v nabývání zlata.

[wp_ad_camp_1]

Ve druhém čtvrtletí roku 2017 činil nákup Ruskem 38 procent všeho zlata nakoupeného centrálními bankami.

I když celosvětová poptávka po zlatě ve druhém čtvrtletí klesla na dvouleté minimum, Rusko si udrželo své silné postavení kvůli tomu, poněvadž zlato je jednou z nejvíce odolných geopolitických investic na světě. V době prohlubující se ekonomické války, kdy petrodollar byl používán jako zbraň USA, je zlato prostředkem k obejití amerických sankcí.

Kromě toho, že je Rusko největším mezinárodním odběratelem zlata, je také jedním ze tří největších producentů zlata na světě. Centrální banka Ruska nakupuje zlato od domácích dolů prostřednictvím komerčních bank a nikoliv na otevřeném trhu.

Zrychlené tempo nákupů zlata v Rusku začalo v roce 2007. Pokud jde o celkové rezervy, Rusko je nyní těsně za Čínou, a má více zlatých rezerv než Indie, Mexiko a Turecko dohromady. Rezervy mají hodnotu téměř 427 miliard dolarů.

Rusko a Čína vybudovaly pro regionální obchodní partnery platební systém nezávislý na dolaru.

Jeden z nejvíce ohrožujících fakturů je využití finančního vlivu USA přes platební systému SWIFT, který funguje jako uzel pro přenos zpráv o převodu peněz z celého světa, a USA hrozí, že odstřihnou ostatní země od systému, pokud odmítnou se podřídit americkému diktátu.

Rusko jasně chápe svou zranitelnost vůči nadvládě USA a velmi usilovalo o snížení této závislosti. Na druhé straně Rusko vytvořilo alternativu k SWIFT.

„Je zde hrozba, že by byl SWIFT vypnut. Pokud se něco stane, všechny operace ve formátu SWIFT budou i nadále fungovat, poněvadž jsme vytvořili analogický systém,“ ubezpečila Elvira Nabiullina, šéfka ruské centrální banky, Vladimíra Putina.

[wp_ad_camp_1]

Rusko je také součástí oznámeného plánu Číny na zavedení nového mezinárodní měnové systému, který vylučuje americké dolary. Podle tohoto plánu by Čína mohla nakoupit ruskou ropu za juan, a Rusko by pak mohlo tyto juany vyměnit za zlato na burze v Šanghaji.

Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.