Většina z nás konzumuje bílé nebo žluté brambory. Někteří možná pravidelně sahají i po sladkých bramborách a jsou tedy zvyklí i na oranžovou barvu.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Fialové brambory se však takové oblíbenosti i přes svou výrazně sytou barvu netěší. Je to škoda. Měli bychom se o ně více zajímat především pro obrovské množství živin, které obsahují.

Fialové brambory, které pocházejí z Jižní Ameriky, dostaly svůj název podle tmavě fialové slupky i hlízy.

Existuje několik druhů fialových brambor, včetně Purple Majesty, Purple Viking nebo odrůdy Purple Peruvian.

Fialové brambory jsou bohatým zdrojem antioxidantů. Studie prokázaly, že efektivně snižují krevní tlak.

Tak jako u každého ovoce či zeleniny, jejich sytá tmavá barva nám napoví o jejich vysoké nutriční hodnotě.

Při výběru zeleniny do našeho jídelníčku je dobré řídit se také barvou – mix několika barev dokáže zajistit příjem rozmanitých živin a lépe tak naplnit potřeby našeho těla.

Toto pravidlo platí i pro fialové brambory. Jejich fialová barva prozrazuje, že jsou bohaté na silné antioxidanty s názvem antokyany.

Antokyany, které patří mezi flavonoidy, jsou známé především schopností posilovat imunitní systém a bojovat s rakovinou. Tyto antioxidanty najdete i v borůvkách a granátových jablkách.

Antokyany jsou prospěšné i pro svou schopnost chránit integritu a strukturu DNA a podporu tvorby cytokinů, které jsou nezbytné pro správné fungování imunitního systému.

Zdá se vám to stále málo?

Tyto silné antioxidanty mají i protizánětlivé vlastnosti, pomáhají chránit zdraví a celistvost kapilár (vlásečnic) tím, že posilují jejich membrány.

Hrají důležitou roli i při regulaci aktivity estrogenu, který pomáhá snižovat riziko výskytu nemocí spojených s hormonálními poruchami.

Snižuje krevní tlak

Studie prezentovaná na národním kongresu Americké chemické společnosti v Denveru ve státě Colorado prokázala, že konzumace fialových brambor snížila krevní tlak účastníků studie (ve srovnání s účastníky, kteří fialové brambory nekonzumovali).

Takové účinky na krevní tlak se spojují s léčivým účinkem brambor právě na vlásečnice a cévy.

Fialové brambory mají vysokou koncentraci další fyto-chemikálie s názvem kyselina chlorogenová. Ta prokazatelně snižuje krevní tlak u myší.

Chuť a příprava

Mnozí z nás milují bílé brambory a jsou zvyklí na jejich chuť a jejich konzistenci. Myslíte si, že fialové brambory jsou díky svým vysokým nutričním hodnotám méně chutné?

To v žádném případě! Svou chutí velmi připomínají běžné bílé brambory a mají o něco krémovější konzistenci.

Tak jako ostatní brambory i fialové je nejlépe vařit ve slupce. Snažte se je připravovat co nejzdravějším způsobem. Příprava brambor ve slupce v nich pomůže udržet vlhkost i živiny.

Slupka je plná vitaminu C a obsahuje mnoho polyfenolů a draslíku. Nejvhodnějším způsobem přípravy je vaření v páře nebo pečení.

Pokud se brambory rozhodnete smažit, použijte zdravý druh oleje, například kokosový. Klidně se však můžete do jednoho zakousnout s chutí, jako by to bylo jablko!

 

[wp_ad_camp_2]

Zdroj: 1

 

 

 

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.