Letiště Frankfurt Hahn má nového majitele: společnost Nürburgring údajně získala letiště v platební neschopnosti za 20 milionů euro. Výbušnou skutečností je, že za nákupem pravděpodobně stojí ruský oligarcha a farmaceutický podnikatel Viktor Charitonin.

Nürburgring koupil insolventní letiště Hunsrück Hahn. Podle pátečních informací Deutsche Presse-Agentur byla nedávno podepsána notářsky ověřená smlouva na kupní cenu ve výši přibližně 20 milionů euro. Peníze jsou již na takzvaném vázaném účtu. Znamená to, že podíl v letišti koupila společnost NR Holding, spjatá s Rusem Viktorem Charitoninem. Farmaceutický podnikatel není na žádném sankčním seznamu EU vůči Rusku. Insolvenční správce Jan Markus Plathner se k prodeji původně nevyjádřil.

Prodej legendárnímu závodnímu okruhu Nürburgring v Eifelu by mohlo ještě prověřit Spolkové ministerstvo hospodářství v souladu se zákonem o zahraničním obchodu a platbách. Již v červnu 2022 koupila společnost Swift Conjoy GmbH ve Frankfurtu nad Mohanem jako investor s nejvyšší nabídkou v té době notářsky ověřenou smlouvou letiště Hahn – podle informací agentury DPA však nikdy nezaplatila kupní cenu. Insolvenčního správce Plathnera to rozzlobilo. Mohl by případně požadovat náhradu škody po společnosti Swift Conjoy. Společnost se sídlem ve Frankfurtu nad Mohanem na několik dotazů agentury DPA neodpověděla.

Poměrně vzdálené letiště Hahn je bývalé americké vojenské letiště s pohnutou historií. Jediné velké letiště v Porýní-Falci nemá železniční spojení, ale má vzácné a žádané povolení k nočním letům. Spolková země Hesensko již před časem získala 17,5 procenta akcií letiště Hahn.

Společnost NR-Holding se rovněž účastnila výběrového řízení na letiště, které se již na podzim 2021 dostalo do insolvence, ale nabídla méně peněz než Swift Conjoy. Nürburgring proto původně nedostal šanci, ale poté, co frankfurtská společnost nezaplatila své závazky, znovu vstoupil na scénu.

Nürburgring: Domov festivalu Rock am Ring

Závodiště, které bylo stejně jako Hahn kdysi státní a poté v insolvenci, je nyní soukromým podnikem s několika ekonomickými pilíři, od motoristického sportu a takzvaných turistických jízd pro amatérské závodníky až po firemní akce a legendární hudební festival Rock am Ring – letos od 2. do 4. června.

Letiště zoufale hledá další zaměstnance. Tuto neděli (5.2.) by se měl v Hahnu konat den otevřených dveří.

Zdroj: focus.de

 

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.