Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

 • Člověk a jeho život v Matrixu mezi bezduchými bio-roboty
  Člověk a jeho život v Matrixu mezi bezduchými bio-roboty

  Člověk a jeho život v Matrixu mezi bezduchými bio-roboty

 • Zrádný poddůstojník, který plánoval válku proti Trumpovým příznivcům, má být oběšen
  Zrádný poddůstojník, který plánoval válku proti Trumpovým příznivcům, má být oběšen

  Zrádný poddůstojník, který plánoval válku proti Trumpovým příznivcům, má být oběšen

 • JAG zatkl dalšího zločince ze CDC
  JAG zatkl dalšího zločince ze CDC

  JAG zatkl dalšího zločince ze CDC

 • Navy SEALs zachránili pohřešované děti z Maui
  Navy SEALs zachránili pohřešované děti z Maui

  Navy SEALs zachránili pohřešované děti z Maui

Související zprávy

 • Británie si stěžuje na nedostatečný počet svých vzdušných sil
  Británie si stěžuje na nedostatečný počet svých vzdušných sil

  Británie si stěžuje na nedostatečný počet svých vzdušných sil

 • Zprávy ze světa – 9.9.2023
  Zprávy ze světa – 9.9.2023

  Zprávy ze světa – 9.9.2023

 • CIA připravuje barevnou revoluci v Indonésii
  CIA připravuje barevnou revoluci v Indonésii

  CIA připravuje barevnou revoluci v Indonésii

 • Polsko začalo vydávat Ukrajině své občany, kteří se podílejí na pašování lidí
  Polsko začalo vydávat Ukrajině své občany, kteří se podílejí na pašování lidí

  Polsko začalo vydávat Ukrajině své občany, kteří se podílejí na pašování lidí

S tím, jak USA odchází, plánuje Putin mezi Sýrií a Tureckem „dohodu století“

Libanonsko-arabský zpravodajský vysílač Al-Mayadeen referuje, že Rusko organizuje „rozhovory o usmíření“ mezi Sýrií a Tureckem, což by byl bezprecedentní vývoj, jelikož dlouhodobý postoj prezident Erdogana byl takový, že pokud bude Assadu u moci, tak Turecko s Damaškem vyjednávat nebude.

[wp_ad_camp_2]

Tento středovýchodní vysílač citoval ruského ministra zahraničních věcí Sergeje Lavrova, jak říká: „Moskva požádá o zahájení rozhovorů mezi Damaškem a Ankarou.“

Také ruský TASS tuto iniciativu potvrdil, což znamená první významný pokus přivést tyto dvě strany k jednacímu stolu, když Ankara s Damaškem přerušila diplomatické styky v roce 2012. Turecko by k tomu opravdu mohlo být nachystáno, jelikož si konečně našlo svou cestu do Sýrie v podobě dlouho plánovaného útoku na syrské Kurdy podél severní hranice Sýrie, který začal ve středu leteckou i pozemní ofenzivou.

Předtím Ankara signalizovala, že osloví Damašek jedině, když to povede k odstranění Assada od moci. Ale teď, když jsou americká vojska převážně na cestě pryč a Trump signalizuje, že je chce už napořád odvést domů a nechat regionální mocnosti, aby vyřídily následná uspořádání, včetně hrozby zajatcům z ISIS v severovýchodní Sýrii, že tvůrci konečného vyřešení zůstávají Putin s Erdoganem.

[wp_ad_camp_2]

„Budeme tlačit na zahájení dialogu mezi Tureckem a Sýrií. Existují důvody věřit, že to bude v zájmu obou těchto zemí. Rovněž budeme prosazovat kontakty mezi Damaškem a kurdskými organizacemi, které se zříkají extremistických a teroristických metod aktivity,“ řekl Lavrov.

„Už jsme od syrských činitelů i zástupců kurdských organizací slyšeli, jak říkají, že mají zájem na tom, aby Rusko využilo svých dobrých vztahů se všemi stranami v procesu pomoci nastolení takového dialogu. A my hledáme cesty, jak s touto věcí pohnout,“ dodal ruský ministr zahraničí.

A ve čtvrteční zprávě, v době, kdy zuří pozemní bitva mezi silami YPG/SDF a Tureckem podporovanými zástupnými ‚rebely‘ – spolu s kterými teď už bojují turecká vojska, také The Guardian upozornil, jaký má Putin potenciál uzavřít „dohodu století“, která ukončí válku v Sýrii spolu se zajištěním, že Američané se opravdu stáhnou:

Ale Putin také chce skončit tu syrskou občanskou válku. S tím, jak USA opouští scénu, tak může začít kout svoji vlastní „dohodu století“ mezi Erdoganem, syrským režimem a Kurdy.

[wp_ad_camp_2]

S tím, jak USA opouští scénu, tak by šlo dosáhnout akceptovatelného status quo, které by bezpochyby zahrnovalo opětovné spadání Kurdů pod Damašek, ale s daleko menší autonomií, než v jakou doufali, a s výraznými bezpečnostními zárukami pro Turecko.

Zpráva Guardianu pokračuje:

Řekne-li se to co nejjednodušeji, ruský prezident Vladimir Putin, který se snaží zakořenit ruský vliv po Středním východě, vidí šanci využít toho, co je vnímáno jako Trumpova zrada Kurdů, amerického krvavého palcátu pro bušení do ISIS. Poučení z toho je jasné: až to rupne, tak vám USA už záda krýt nebudou, může argumentovat Putin.

Ve svých čtvrtečních komentářích Lavrov zdůrazňoval přesně totéž, když říkal:

„Dlouhé roky jsme varovali před extrémním nebezpečím experimentu, který tam prováděli Američané, když se snažili všemi možnými způsoby štvát kurdské a arabské kmeny jeden proti druhému. My jsme před hraním s Kurdskou kartou varovali, že to nemusí skončit dobře, před čímž jsme rovněž varovali své kolegy z ostatních zemí v regionu, které mají velké kurdské komunity.“

A opravdu syrští Kurdové už tento týden výslovně vyjádřili svoji ochotu dohodnout se s Assadem.

V pondělí velitel USA vycvičených a vyzbrojených SDF Mazlum Abdi v prohlášení fungujícím jako informační bomba už uvedl: „Uvažujeme za účelem boje s tureckými silami o partnerství se syrským prezidentem Basharem al-Assadem,“ řekl.

[wp_ad_camp_2]

Spojené státy takové rozhovory dlouhé roky blokovaly, což stigma Trampovy „zrady Kurdů“ ještě zhoršuje, uvážíme-li, že Bílý dům v podstatě dal turecké invazi ‚zelenou‘, aniž by Kurdům dal čas na kriticky důležité činnosti potřebné ke koordinaci obrany se Syrskou armádou nebo na dosažení dohody o usmíření s Assadem, jak na to upozornila reprezentantka Tulsi Gabbard.

Mezitím spolu s těžkými ztrátami SDF a tím, že není po ruce žádná odpověď na naprostou tureckou vzdušnou převahu, tak syrští Kurdové bezpochyby už žádají Damašek o vzdušnou podporu a o pomoc Syrské armády.

Tedy v době, kdy prezident Erdogan ve čtvrtek oznámil: „Zatím bylo během Operace Pramen míru zneškodněno 109 teroristů PKK/YPG.“

Zdroj: 1 | Překlad: 2

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál
1 Komentář
Řadit dle: nejnovější
Řadit dle: nejstarší Řadit dle: počtu reakci
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře