Výzkumy týkající se spotřeby kávy můžou být spletité: Některé studie ukázaly, že pití kávy může způsobit tvrdnutí našich tepen, což může vést ke kardiovaskulárním onemocněním, zatímco jiné studie říkají, že denně můžeme pít až pět šálků kávy pro lepší zdraví srdce. Nyní, další studie sděluje, že 25 šálků kávy denně je skutečně bezpečné pro naše srdce. Co tedy máme dělat se všemi těmito informacemi?

 

[wp_ad_camp_2]

 

V této nové studii vědci z University of Queen Mary v Londýně zjistili, že lidé, kteří pili 25 šálků kávy denně, neměli vyšší riziko tvrdnutí tepen, ve srovnání s těmi, kteří pili jeden šálek denně.

Výzkum, který byl představen na konferenci Britské kardiovaskulární společnosti (BCS) v Manchesteru, studoval ve Velké Británii více než 8.000 konzumentů kávy. Rozdělili lidi do tří skupin: 1) lidé, kteří pili v průměru méně než jeden šálek denně, 2) jeden až tři šálky a 3) více než tři. Ve všech skupinách zjistili, že pití kávy nemá za následek tvrdnutí (tuhnutí) tepen.

To je skvělá zpráva, protože udržování zdravých tepen je životně důležité, protože přenášejí kyslík a živiny prostřednictvím krve ze srdce do zbytku těla.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Je důležité si uvědomit, že lidé, kteří pili 25 šálků denně, tvořili jen malou část zkoumaných osob, přičemž průměr v té třetí skupině byl pět šálků denně. Jistě, je to slibné, že ani toto velké množství kávy nebylo spojeno s tvrdnutím tepen, ale to neznamená, že hned zítra začnete pít 25 šálků denně.

„I přes různé zprávy a studie se káva těší obrovské popularitě po celém světě a lidé si ji užívají. Zatímco v této studii nemůžeme prokázat příčinnou souvislost, náš výzkum ukazuje, že káva není hrozbou pro tepny, jak to naznačují předchozí studie,“ řekl Kenneth Fung, který vedl analýzu dat získaných výzkumem.

Slyšeli jste lékaře: Můžete si vychutnávat kávu a neohrožovat přitom zdraví vašeho srdce.

přeložila tereza | zdroj: mbgfood.com

O konstruktivních přínosech kávy jsme psali na tadescu ZDE, ZDE, ZDE, ZDE, a ZDE.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.