Saudi Arabia blames Iran for missile launched from Yemen, warns it could be considered ‘act of war’

Ve svém pondělním prohlášení Saúdská Arábie obvinila z útoku Írán, tvrdíc, že nic takového by se nestalo, kdyby právě Írán v Jemenu nepodporoval hútské rebely. „Role Íránu a jeho přímé rozkazy hútijským velitelům v této věci jsou jasným agresivním činem, který se soustředí na sousední země a ohrožuje mír a bezpečnost v tomto regionu i na celém světě“, uvádí prohlášení vydané oficiální saúdskou tiskovou agenturou. „Vláda koalice to považuje za zastrašující akt vojenské agrese ze strany íránského režimu a může se stát, že bude považován za válečný akt proti království Saúdské Arábie.“

Saúdská Arábie rovněž uvedla, že „si vyhrazuje právo odpovědět Íránu ve vhodný čas vhodným způsobem.“

Saudská vojenská koalice také oznámila, že v reakci na odpal rakety zavírá všechny pozemní hraniční přechody, námořní přístavy a letiště v Jemenu.

[wp_ad_camp_1]

Koalice bojuje proti šíitským povstalcům, kteří převzali kontrolu nad jemenským hlavním městem Sanaa, od začátku roku 2015. Saúdové podporují jemenského prezidenta Abd Rabú Mansúra Hádího, který byl z hlavního města vyhnán.

V sobotu byla z území Jemenu odpálena balistická střela, která měla údajně za cíl mezinárodní Letiště krále Khalida, které se nachází poblíž hlavního města Saúdské Arábie, Rijádu. Střela byla odrazena a přistála „na území letiště“, díky čemuž nezpůsobila téměř žádné škody, hlásí úřad pro civilní letectví v Saúdské Arábii. Žádný let nebyl útokem narušen.

Hútijští rebelové se k odpovědnosti za útok dobrovolně přihlásili. Sdělili, že balistická raketa Volcano-1 byla vyrobena na domácím trhu. Saúdská Arábie nicméně obviňuje Írán z toho, že Hútiům dodává zbraně a tím jim pomáhá takové útoky uskutečnit. Írán, ačkoli povstalce podporuje, jejich vyzbrojování prý odmítá.

[wp_ad_camp_1]

Překlad: raja, Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.