„Česká národní“ banka se ohradila proti slovům premiéra Andreje Babiše, že by se mohla se státem podělit o svůj zisk a mohla dál snížit úrokové sazby. Zdůraznila, že je nezávislá na vládě. Reakci centrální banky na středeční vyjádření premiéra v České televizi ČTK poskytla mluvčí banky Markéta Fišerová.

Babiš ve středu mluvil o tom, jak bude stát získávat peníze na rozpočtové schodky, které vzniknou kvůli výdajům na podporu ekonomiky utlumené vládními opatřeními proti koronaviru. Ve vztahu k vydávání státních dluhopisů si pochvaloval, že v ČR se neplatí eurem a že české banky jsou ve skvělé kondici. „ČNB má obrovské rezervy, taky by se mohla trošku s námi podělit o ten zisk,“ řekl premiér. „Taky by možná ještě mohla snížit základní (úrokovou) sazbu,“ doplnil.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Nezávislost tisku a soudů?

Nezávislost tisku, soudů a centrální banky je jedním ze znaků vyspělosti demokracie, uvedla ČNB. „Česká národní banka, bankovní rada ani žádný člen bankovní rady ze zákona nesmějí přijímat ani vyžadovat pokyny od prezidenta, vlády, parlamentu, správních úřadů ani jiného subjektu,“ zdůraznila. Dodala, že nezávislost je vedle otevřenosti a odbornosti jedním ze tří základních principů fungování ČNB.

Centrální banka uvedla, že není jasné, jaký zisk měl Babiš na mysli. Poukázala na to, že bankovní rada ČNB rozhodla 19. března o tom, že loňský zisk 57,9 miliardy korun využije na úhradu části účetní ztráty z minulých let. „Toto rozhodnutí bankovní rady se opírá o zákonnou úpravu,“ uvedla banka. Dodala, že její loňský zisk měl převážně účetní charakter, protože z velké části vznikl přeceněním akcií v portfoliu ČNB na základě růstu akciových trhů.

ČNB v březnu snížila úrokové sazby dvakrát s cílem zmírnit dopady situace způsobené epidemií koronaviru na české firmy, podnikatele a domácnosti. Ve čtvrtek 26. března bankovní rada snížila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na jedno procento, deset dní předtím schválila pokles sazeb o půl procentního bodu. O případných dalších opatřeních na stabilizaci ekonomiky, včetně dalšího možného snížení sazeb, bankovní rada rozhodne pouze na základě svého uvážení, uvedla dnes ČNB. K takovým krokům přistoupí tehdy, až to uzná za vhodné, aby dostála svému mandátu, tedy zajištění cenové a finanční stability, dodala.

Zdroj: ČTK

Z těchto slov je zcela patrné, že takzvaná „česká národní“ banka nemá s českem a národem nic společného. Mluvčí ČNB uvedla ve svém vyjádření také několik lží:

1) Nezávislost tisku, soudů a centrální banky je jedním ze znaků… Od kdy jsou korporátní MSM nezávislá? Od kdy jsou zednářské soudy nezávislé?

2) Česká národní banka, bankovní rada ani žádný člen bankovní rady ze zákona nesmějí přijímat ani vyžadovat pokyny od jiného subjektu. Soukromá banka Rothschilda pochopitelně přijímá pokyny a nařízení od jiných subjektů.

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

A v čem spočívá ta schizofrenie ČNB?

Dne 19. března se objevil na iDěsu rozhovor se členem bankovní rady ČNB, ekonomem Alešem Michlem. Ten sdělil, že ČNB loni vydělala díky investicím devizových rezerv kolem 60 miliard korun. Sám navrhuje, aby banka část těchto peněz využila k boji proti koronaviru. Cituji: „Navrhuji buď pro Česko něco nakoupit anebo třeba polovinu loňského zisku mimořádně odvést do státního rozpočtu. Úrokové sazby je potřeba dále snížit. Jestli až na nulu, to teď nevím, nebudu střílet od boku. Pozor ale, stejně rychle jako jsme teď po pravém háku virem drsně spadli na zem, pak po nalezení účinné vakcíny zase porosteme.

V životopisu pana Michla si nelze nevšimnout jeho studia na britské London School of Economics, která vychovává ty správné systémové „kádry.“

Dále zůstává otázkou, jeké rezervy Babiš myslel. Oněch téměř 60 miliard Kč anebo ty 2 biliony korun, co ČNB „natiskla,“ aby v roce 2016 skoupila přicházející eurovou likviditu? Rozumějte – Evropská centrální banka tiskla toaletní papír nápadně se podobající euro bankovkám.

Teším se na dobu, kdy se takzvaná „česká národní banka“ znárodní a bude opravdu národní. Když v USA Trump znárodnil „mocný“ Fed, půjde to i u nás!!!

Nyní v době takzvané koronakrize můžeme opět pozorovat, jak se peníze přelévají spíše k velkým firmám, než k jednotlivým lidem.

Napsala tereza

 

 

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.