Do Iráku dnes bez předchozího ohlášení přicestoval úřadující šéf Pentagonu Patrick Shanahan a s místními politiky chce jednat o budoucnosti americké vojenské přítomnosti v této zemi. Informují o tom zahraniční média. Ze sousední Sýrie chtějí Spojené státy své vojáky stáhnout. Shanahan přiletěl do Iráku z Afghánistánu a sdělil, že nemá z Bílého domu pokyny týkající se případného snížení amerického kontingentu v Afghánistánu.

Shanahan je v úřadě od začátku ledna a nahrazuje Jamese Mattise, který v prosinci rezignoval. Krátce předtím prezident Donald Trump oznámil, že chce ukončit působení amerických vojáků v Sýrii. Podle Mattise a dalších je to předčasné.

 

[wp_ad_camp_2]

V Iráku má Shanahan rozptýlit znepokojení, jež Trump vyvolal výrokem, že Američané v Iráku zůstanou, aby odtud sledovali Írán. Irácká vláda tehdy sdělila, že američtí vojáci v Iráku působí výhradně proto, aby spolupracovali v boji proti teroristům, a že žádný další mandát nemají.

Shanahan podle agentury AP řekl, že si chce v Iráku vyslechnout informace o boji proti zbytku teroristů z takzvaného Islámského státu. Rozhodující boj proti jejich poslední baště se nyní odehrává na východě Sýrie, u irácké hranice.

Spojené státy mají v Sýrii 2000 a v Iráku 5200 vojáků. V Iráku pak mají mandát poradců a školitelů místních jednotek.

zdroj: 9

 

 

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.