Americký prezident Donald Trump nebude sesazen z funkce. Opoziční demokraté v Senátu USA neuspěli se svou ústavní žalobou proti hlavě státu. Senátoři nejprve poměrem 52:48 hlasům rozhodli, že je Trump nevinen, pokud jde o první článek ústavní žaloby, který se týkal možného zneužití pravomoci. Následně poměrem 53:47 hlasů odhlasovali, že je Trump nevinný, i pokud jde o druhý článek žaloby týkající se obstrukcí vůči Kongresu USA.

 

Ke snaze Demokratů sesadit Trumpa se připojil jediný Republikán, senátor Mitt Romney (za stát Utah), který několik hodin před závěrečným hlasováním prohlásil, že „Trump provedl destruktivní útok na přísahu a naši ústavu, jaký si jen umím představit.“ V otázce údajných obstrukcí Trumpa vůči Kongresu však Romney hlasoval „nevinen.“

Senát nedosáhl potřebných dvou třetin, tedy 67 hlasů, k odsouzení a odvolání prezidenta Trumpa. Senátoři hlasovali jmenovitě podle abecedy. Každý ze senátorů musel vystoupit a nahlas říci, zda je podle něj Trump vinný nebo nevinný. Následně předseda nejvyššího soudu John Roberts, který na proces v horní komoře Kongresu dohlížel, oznámil výsledek hlasování a proces impeachmentu oficiálně skončil.

Přeložila tereza | Zdroj: FoxNews

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.