Americký prezident Donald Trump nebude sesazen z funkce. Opoziční demokraté v Senátu USA neuspěli se svou ústavní žalobou proti hlavě státu. Senátoři nejprve poměrem 52:48 hlasům rozhodli, že je Trump nevinen, pokud jde o první článek ústavní žaloby, který se týkal možného zneužití pravomoci. Následně poměrem 53:47 hlasů odhlasovali, že je Trump nevinný, i pokud jde o druhý článek žaloby týkající se obstrukcí vůči Kongresu USA.

 

[wp_ad_camp_2]

Ke snaze Demokratů sesadit Trumpa se připojil jediný Republikán, senátor Mitt Romney (za stát Utah), který několik hodin před závěrečným hlasováním prohlásil, že „Trump provedl destruktivní útok na přísahu a naši ústavu, jaký si jen umím představit.“ V otázce údajných obstrukcí Trumpa vůči Kongresu však Romney hlasoval „nevinen.“

Senát nedosáhl potřebných dvou třetin, tedy 67 hlasů, k odsouzení a odvolání prezidenta Trumpa. Senátoři hlasovali jmenovitě podle abecedy. Každý ze senátorů musel vystoupit a nahlas říci, zda je podle něj Trump vinný nebo nevinný. Následně předseda nejvyššího soudu John Roberts, který na proces v horní komoře Kongresu dohlížel, oznámil výsledek hlasování a proces impeachmentu oficiálně skončil.

Přeložila tereza | Zdroj: FoxNews

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.