Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) zjistila Severní Korea po testování dalších 697 osob nulový počet pozitivních případů COVID-19. Šéf agentury zároveň uvedl, že KLDR je jednou ze dvou zemí, které dosud nepodaly svým obyvatelům vakcíny.

Zdravotnické úřady v KLDR testovaly od 29. října do 4. listopadu 109 osob s chřipkovými onemocněními nebo těžkými akutními respiračními infekcemi a 588 zdravotnických pracovníků, uvádí se v poslední týdenní situační zprávě WHO vydané v sobotu 13.11.

Celkem bylo v zemi na základě údajů, které Severní Korea sama hlásí WHO, vyšetřeno 44 830 osob na COVID-19 pomocí testů polymerázové řetězové reakce. Tyto údaje nelze nezávisle potvrdit.

Podle údajů WHO je Severní Korea jednou z mála zemí – včetně Turkmenistánu a malých ostrovních států Nauru a Tuvalu – které dosud nenahlásily žádný případ COVID-19.

Generální ředitel WHO Tedros Adhanom mezitím v pátek uvedl, že KLDR a Eritrea jsou jedinými zeměmi, které ještě nezačaly s očkováním proti COVID-19. Poznamenal však, že v rámci globální očkovací iniciativy COVAX bylo do celého světa rozesláno již půl miliardy vakcín.

COVAX nyní přidělil Severní Koreji přibližně 2,1 milionu dávek vakcíny AstraZeneca, uvedl v pondělí pro NK News mluvčí očkovací aliance Gavi, která se dříve zavázala poslat 1,7 milionu dávek. Dodávka byla od počátku letošního roku odkládána, přičemž v květnu mluvčí Gavi sdělil NK News, že dodávka by se mohla uskutečnit mezi červencem a prosincem 2021. Pchjongjang v září odmítl nabídku téměř 3 milionů dávek Sinovac.

Severokorejská státní média tento týden ze své strany opět zpochybnila závislost ostatních zemí na vakcínách. Korejská ústřední televize (KCTV) v neděli citovala odborníky, podle nichž je zhoršující se epidemická situace v Evropě způsobena zmírněním preventivních opatření a také sezónními změnami počasí.

Korejská ústřední tisková agentura (KCNA) v článku o „zintenzivnění“ kampaně na prevenci epidemie v zemi rovněž zdůraznila „rostoucí nebezpečí šíření viru v zimě“. Země od začátku pandemie zavedla přísné hraniční kontroly a karanténní opatření.

Příspěvek státního listu o „opatřeních ke zjištění a léčbě pacientů s respiračními chorobami“ přichází po neověřené zprávě Rádia Svobodná Asie, že na tuberkulózním oddělení severokorejské nemocnice zemřelo 10 lidí s příznaky COVID-19.

Vydáno 15.11.2021

Přeložil roman | Zdroj: NK News

Žádná vakcína, žádný covid. Co na to MUDrcové Západního světa? 

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.