Severokorejská ministryně zahraničí Choe Son Hui vyjádřila politování nad tím, že šéf OSN Antonio Guterres odsoudil situaci kolem Korejského poloostrova, a označila ho za „loutku Spojených států“, informovala v pondělí oficiální tisková agentura KCNA.

„Generální tajemník OSN se podbízel tomu, že USA a jejich vazalské síly odkazují uplatňování neporušitelné svrchovanosti KLDR na Radu bezpečnosti OSN, aby na ni vyvíjely nátlak. To jasně dokazuje, že je loutkou USA,“ uvedla.

„Generálního tajemníka OSN často považuji za člena Bílého domu USA nebo jejich ministerstva zahraničí. Vyjadřuji silnou lítost nad tím, že generální tajemník OSN zaujal velmi politováníhodný postoj a zapomněl na účel a zásady Charty OSN a jejího řádného poslání, kterým je zachování nestrannosti, objektivity a spravedlnosti ve všech záležitostech,“ uvedla severokorejská nejvyšší diplomatka. Odvolala se na Guterresovu poznámku z 18. listopadu, který podle ní označil „spravedlivé uplatnění práva KLDR na sebeobranu za další provokaci“.

Severokorejská diplomatka poukázala na „provokativní nácviky jaderné války“ ze strany Spojených států a jejich spojenců v uplynulém roce. “ Přesto generální tajemník OSN přenesl vinu za tento případ na KLDR, a nikoli na USA,“ postěžovala si Choe Son Hui.

Guterres v pátek odsoudil odpálení další mezikontinentální rakety Severní Koreou a vyzval Pchjongjang k obnovení dialogu za mír na Korejském poloostrově.

Zdroj: TASS

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.