Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

 • Dovoz ruského obilí do EU prudce roste
  Dovoz ruského obilí do EU prudce roste

  Dovoz ruského obilí do EU prudce roste

 • JAG chytá další úředníci CDC
  JAG chytá další úředníci CDC

  JAG chytá další úředníci CDC

 • Putin nechal popravit lékaře „bílých plic“
  Putin nechal popravit lékaře „bílých plic“

  Putin nechal popravit lékaře „bílých plic“

 • Putin nařídil ruské armádě navýšit počet vojáků o 170 000 na celkových 1,32 milionu
  Putin nařídil ruské armádě navýšit počet vojáků o 170 000 na celkových 1,32 milionu

  Putin nařídil ruské armádě navýšit počet vojáků o 170 000 na celkových 1,32 milionu

Související zprávy

 • Profesor se slzami v očích vypráví, co svět ještě čeká
  Profesor se slzami v očích vypráví, co svět ještě čeká

  Profesor se slzami v očích vypráví, co svět ještě čeká

 • FDA (ne)reaguje na výzvu ke stažení vakcíny Pfizer kvůli fragmentům DNA
  FDA (ne)reaguje na výzvu ke stažení vakcíny Pfizer kvůli fragmentům DNA

  FDA (ne)reaguje na výzvu ke stažení vakcíny Pfizer kvůli fragmentům DNA

 • Vedci vyvinuli „vzdušnú“ covid vakcínu na očkovanie obyvateľstva bez súhlasu
  Vedci vyvinuli „vzdušnú“ covid vakcínu na očkovanie obyvateľstva bez súhlasu

  Vedci vyvinuli „vzdušnú“ covid vakcínu na očkovanie obyvateľstva bez súhlasu

 • Česká vakcinologická společnost i MZ doporučují očkování proti covidu. K textu doporučení se však nikdo nehlásí
  Česká vakcinologická společnost i MZ doporučují očkování proti covidu. K textu doporučení se však nikdo nehlásí

  Česká vakcinologická společnost i MZ doporučují očkování proti covidu. K textu doporučení se však nikdo nehlásí

Studie: Složka kurkumy aromatický turmeron může podpořit regeneraci mozku

Kurkuma je jedním z nejvšestrannějších léčivých koření na světě. Má přes 800 zdravotních přínosů a je stejně účinná jako 14 různých druhů léků, avšak bez jejich nepříznivých účinků.

Kurkuma je v posledních letech předmětem velkého zájmu, především jeho aktivní složka kurkumin, která tomuto koření dodává sytý zlatý odstín. Samotný kurkumin však k vysvětlení léčebných vlastností tohoto koření jako celku nestačí.

Studie zjistila, že nadějným kandidátem na podporu regenerace mozku může být další důležitá složka kurkumy, zvaná aromatický turmeron (ar-turmeron). Studie německých výzkumníků hodnotila účinky této sloučeniny na nervové kmenové buňky (NSC), což je podskupina mozkových buněk, které jsou schopné nepřetržité sebeobnovy potřebné pro opravy mozku.

Výzkumníci zjistili, že když byly mozkové buňky vystaveny ar-turmeronu, počet nervových kmenových buněk se zvýšil a nově vzniklé nervové kmenové buňky také zvýšily počet plně diferencovaných neurálních buněk, což znamená, že docházelo k regeneraci. Tento účinek byl pozorován také u potkanů, kterým byl injekčně aplikován ar-turmeron.

O ar-turmeronu je známo, že snižuje zánětlivou odpověď způsobenou aktivovanými mikrogliemi, která je spojena s neurodegenerací pozorovanou u Parkinsonovy choroby. Díky tomu mohou deriváty ar-turmeronu nabídnout nové způsoby léčby této nemoci.

Parkinsonova choroba je taktéž degenerativní onemocnění způsobené selektivním odumíráním neuronů, což má za následek sníženou produkci dopaminu. Zatímco léčba v podobě podávání dopaminových doplňků dostupná je, způsob, jak zpomalit dopaminergní neurodegeneraci neexistuje. Předchozí studie také uváděly, že zánětlivá odpověď způsobená aktivací mikroglií je pozorována ve středním mozku pacientů s Parkinsonovou nemocí. Vědci tak považují ar-turmeron za hlavní složku kurkumy, která by mohla mít protinádorové a protizánětlivé účinky na mikroglie.

Díky schopnosti ar-turmeronu zvyšovat proliferaci a mobilizaci NSC je schopnost kurkumy léčit celou řadu neurodegenerativních onemocnění obrovská. Alzheimerova choroba, demence a další neurologická onemocnění jsou zčásti způsobeny neurodegenerativní aktivitou v mozku a centrální nervové soustavě.

I když je ještě v počátcích, potenciál kurkumy zmírnit nebo zvrátit některé účinky neurodegenerativních onemocnění je slibný.

Další zdravotní přínos kurkumy

Kurkuma také pomáhá tělu bojovat s cizími činiteli a hraje roli při nápravě škod. Kurkumin obsažený v kurkumě je stejně účinný jako jiné volně prodejné léky při snižování zánětu do té míry, že snižuje bolest, kterou lidé trpící artritidou mohou ve svých kloubech cítit.

Tato superpotravina si získala oblibu také pro své antioxidační vlastnosti a předpokládá se, že má antioxidační vlastnosti tak silné, že dokáže ochránit játra před poškozením toxiny. Antioxidační vlastnosti kurkumy poskytují ochranu před poškozením, které mohou na těle napáchat nestabilní molekuly kyslíku (volné radikály).

Složky kurkumy mají také schopnost zvýšit sekreci žluči a produkci jaterních enzymů, což játrům propůjčuje protektivní účinek proti toxinům v těle. Studie na zvířatech navíc ukázaly, že kurkuma může snižovat hladinu cholesterolu v krvi a bránit srážení krevních destiček.

Je také známo, že indické koření jako kurkuma pomáhá při hubnutí. Může pomoci vyrovnat stresové hormony, které způsobují náhlý přírůstek hmotnosti, snížením tvorby tukové tkáně.

Kurkuma se běžně přidává do kulinářských pokrmů, ale lze ji použít i jako barvivo a konzervační prostředek. V doporučených dávkách je bezpečná, ale lidé se žlučovými kameny by ji neměli užívat ve vysokých dávkách, aby nebránila proudění žluči – tekutiny, která je vytvářena a uvolňována játry a ukládána ve žlučníku.

Zdroj: Natural News

 

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál
5 Komentáře
Řadit dle: nejnovější
Řadit dle: nejstarší Řadit dle: počtu reakci
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře