Nedostatek podrobností ve skandálu o porušování zákonů o chemické bezpečnosti Evropské unie ze strany velkých producentů je „velkým nebezpečím“, a je pouze nástinem skutečného rozsahu problému, říká Jorgen Maier, ředitel společnosti německé environmentální nevládní organizace.

„Myslím, že existuje silná možnost, že zde na trhu máme chemikálie, které nebyly dostatečně prověřeny,“ řekl Maier, který je ředitelem Německého fóra nevládních organizací o životním prostředí a rozvoji, v našem rozhovoru. „Všechny informace, které máme, jsou plné chybějících fakt, a zdaleka nejsou kompletní, a to je jako zahrávat si s životy lidí.“

 

[wp_ad_camp_2]

 

Na začátku tohoto týdne vyšetřování německé environmentální skupiny BUND odhalilo, že více než 650 společností „ignoruje tyto enviromentální zákony po celá dlouhá léta, a na trhu těchto látek, které by mohly způsobit hormonální poruchy, rakoviny, mozkové poruchy a další vážné zdravotní problémy, si jednoduše dělají co chtějí.“

Evropská agentura pro chemické látky (ECHA) tento problém uznala, ale jak uvádí zpravodajka Charlotte Dubenskij, agentura je nyní obviněna z pokusu zamést skandál pod koberec. Situace vedla Maiera k tomu, aby řekl, že současný systém chemické kontroly v EU totálně selhává.

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Jediná věc, kterou můžeme nyní určitě říci, je, že systém nefunguje správně. Máme chemikálie, které nejsou zřejmě dostatečně kontrolované, a které jsou potenciálně velkým nebezpečím.

My jsme kontaktovali hned několik společností, které jsou v centru skandálu, včetně společností BASF, Dow Chemical a Henkle, ale dosud jsme nedostali žádnou odpověď.

pro tadesco přeložil Pedro | zdroj: News front

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.