Síce zriedkavo, ale v športe existuje čosi také ako „hrajúci tréner“. Stáva sa totiž, že tréner tímu sám ide na ihrisko. Je zrejmé, že ak tím prehrá, je horkosť porážky pre trénera o to silnejšia.

Čo si však ani v športe nemožno predstaviť, je „hrajúci rozhodca“. Je jasné, že už zo svojej podstaty nemôže byť objektívny. Je predsa prirodzené, že urobí všetko, aby jeho tím vyhral.

USA ako „hrajúci svetový rozhodca“

Čo ale nie je možné v športe je zjavne povolené v medzinárodnej politike. Do pozície „hrajúceho rozhodcu“ sám seba pasoval Západ. Presnejšie USA. A to odkedy sa svet pred tridsiatimi rokmi stal jednopolárnym.

Domnelí víťazi studenej vojny sa stali pre porazených rozhodcami i učiteľmi. V rámci hesla „70 rokov ste boli čiernou dierou, teraz vám ukážeme civilizáciu“. Zapojte sa do „spravodlivej súťaže“ s krajinami slobodného sveta. Ale podľa našich pravidiel.

Ozajstný dôvod operácie na Ukrajine

Len s tou konkurenciou to Západ celkom tak vážne nemyslel. Každý trh, či už miestny alebo globálny, má predsa niekoho, kto ho riadi. Stanovuje pravidlá pre obchodovanie. Každému „prisúdi“ jeho miesto. A ak postupuje podľa daných pravidiel, možno sa mu ujde i niečo lepšie.

Nie každému nováčikovi hneď došlo, že na trhu obchodujú i jeho samotní organizátori. Pokiaľ sa im nepletiete do cesty a pokiaľ vás potrebujú, je všetko v poriadku. Ale ak ohrozíte zisk „šéfov“, potom vás „hrajúci rozhodcovia“ klepnú po prstoch.

Trochu primitívne, ale účinné. Len čo Rusko po desaťročiach svedomitých, ale neúspešných pokusov stať sa „západným“, spochybnilo „svetový poriadok založený na pravidlách“, sa „hrajúci rozhodca“ rozčertil. Celkovo bolo na Rusko uvalených viac ako 13 tisíc rôznych obmedzení. Žiadny iný hráč v globálnom svete nikdy nedostal toľko „trestných minút“.

Formálne existujú aj nezávislé inštitúcie, na ktoré sa teoreticky možno odvolať. Napríklad Organizácia spojených národov (OSN). Američania už ale neraz ukázali, ako svojich spojencov a vazalov dokážu pritlačiť, aby hlasovali „správne“.

Nie nadarmo sa ústredie OSN nachádza v New Yorku. Kam sa diplomati z príliš „tvrdohlavých krajín“ v prípade potreby jednoducho nedostanú. Veď predsa USA „láskavo hostia“ túto organizáciu na svojom území. A platia za jej fungovanie najviac zo všetkých.

„Nenápadný záujem zámorských chlapcov“ o medzinárodné organizácie

Vo svojom príspevku v sociálnej sieti Telegram naň nedávno upozornil prvý zástupca stáleho predstaviteľa Ruska pri OSN Dmitrij Poľanský. Dňa 31.októbra sa v Bezpečnostnej rade uskutočnilo stretnutie, ktoré zvolali predstavitelia Západu v súvislosti so závermi Medzinárodnej organizácie civilného letectva (ICAO).

Išlo o incident s lietadlom Ryanair v máji 2021. Lietadlo írskej spoločnosti vtedy núdzovo pristálo na letisku v Minsku po správach o bombe na palube. Medzi cestujúcimi bol „zhodou okolností“ bieloruský opozičný bloger Protasevič. Po pristátí bol zadržaný.

Podľa verzie Západu bolo lietadlo prinútené pristáť pod nátlakom. Podľa bieloruských orgánov hrozba skutočne existovala a žiadne protokoly ICAO neporušili.

Počiatočná správa ICAO podľa Poľanského potvrdila oficiálnu verziu Minska. Lenže Západniari, využijúc väčšinu v rade ICAO, prinútili túto organizáciu zmeniť svoje závery na presný opak.

Poľanský sa preto obáva, že organizácii ICAO hrozí smutný osud Organizácie pre zákaz chemických zbraní. Jej technický sekretariát totiž svojho času stratil dôveru potom, ako sfalšoval správy o chemickom incidente v sýrskom meste Dúmá.

Názorný príklad toho, ako „hrajúci rozhodca“ koná s pomocou ním vytvoreného „hodnotiaceho tímu“. Je takmer nemožné ho poraziť podľa daných pravidiel. Pretože, ak hra neprebieha podľa jeho predstáv, pravidlá jednoducho zmení. To je dôvod, prečo Rusko začalo špeciálnu operáciu na Ukrajine.

Šport ako nástroj konfrontácie a trestania

Vráťme sa k športu. Hoci sa tak tvári, už dávno nie je miestom pre „mierumilovné súperenie“. Možno povedať, že už takmer 40 rokov. Medzinárodný šport sa totiž stal plnohodnotným nástrojom konfrontácie a trestania krajín, ktoré sa priečia záujmom Západu. Preto aj tu vidíme jasnú stopu „hrajúceho rozhodcu“. A zneužívanie dopingových a politických škandálov na odstraňovanie nežiadúcich hráčov z ihriska.

Najnovšie sa „hrajúci rozhodca“ rozhodol pozdvihnúť úroveň „spravodlivého“ športového súperenia ešte na „vyššiu úroveň“. Muži, ktorí sa rozhodli byť ženami, by mali súťažiť s ozajstnými prirodzenými ženami.

„Rozhodcovi mrkvu“

Zjavne je čas si uvedomiť, kto je vlastne ten „hrajúci rozhodca“. A rozpamätať sa na stále populárny pokrik nespokojných fanúšikov, ktorí jasne vidia, že rozhodca nadržiava „tej svojej správnej strane“. Takže „rozhodcovi mrkvu“! Aby sa mu konečne zlepšil rokmi pokazený zrak.

Preložil g. / Zdroj: Komsomolská pravda

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.