Slovensko trpí nedostatkom pracovníkov. Firmy sú tento nedostatok v čase rekordne nízkej nezamestnanosti nútené kompenzovať pracovníkmi zo zahraničia, ako vyplýva z údajov ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.

 

[wp_ad_camp_3]

 

Na konci septembra na Slovensku pracovalo takmer 46-tisíc cudzincov, čo predstavuje nárast o takmer dve pätiny oproti rovnakému obdobiu v minulom roku. Najväčšiu časť (10.700 ľudí) tvoria Srbi – záujemcom o prácu zo Srbska totiž stačí absolvovať jednoduché administratívne procedúry na rozdiel od iných záujemcov z krajín mimo EÚ. Nasledujú Rumuni a Česi. Cudzinci pracujú ako operátori, montéri strojov a zariadení a ako pomocná pracovná sila.

Na Slovensku už niekoľko rokov za sebou klesá nezamestnanosť – v roku 2013 bola miera nezamestnanosti 14,8 percenta, tento rok bolo dosiahnuté nové historické minimum na úrovni 6,42 percenta.

Odborníci tvrdia, že za zlepšujúcou sa situáciou na trhu práce je najmä rast ekonomiky, investície podnikov, ale aj zmena metodiky vo vykazovaní nezamestnanosti. V súčasnosti sa na Slovensku nachádza približne 75-tisíc neobsadených pracovných miest, a to najmä spomínané pozície, ktoré zastávajú cudzinci.

Komentár anny:

Ako je to s nezamestnanosťou? Veľmi  dobre vieme, že tieto čísla sa dajú ľahko zmanipulovať. V skutočnosti sa odhaduje dvojnásobne vyššia nezmestnanosť ako je oficiálne na úradoch.

 

[wp_ad_camp_3]

 

A to že k nám chodia pracovať Srbi je spôsobené tým, že za tak nízku mzdu ako v daných fabrikách ponúkajú by sa človek na Slovensku neuživil. Mala som možnosť osobne hovoriť s takýmito pracovníkmi. Práca je veľmi náročná a pracuje sa celý deň 16 hodín a nakoniec dostanú cca 300 eur. Čo ma dosť zarazilo v rozhovore bolo, že samy hovoria, že sa im to oplatí.

Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.