Hmyz je nedílnou a nepostradatelnou součástí života na Zemi. Jeho primární rolí je opylovat rostliny a sloužit jako potrava pro obrovské množství živočichů. Pětadvacetiletá studie v Německu prokázala, že na jeho území kleslo množství hmyzu o 75 procent.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Hmyz tvoří asi dvě třetiny veškerého života na Zemi, nyní však došlo k obrovskému úpadku jeho populace a nikdo přesně neví co je příčinou.

Vědce z celého světa šokoval výsledek studie, která předkládá jasné důkazy o tom, že například v Německu klesl za posledních 25 let počet létajícího hmyzu o 75 procent. Pokud se nepodaří zjistit co je příčinou, svět se podle vědců řítí vstříc ekologickému armagedonu epických rozměrů.

Nové údaje byly shromážděny v přírodních rezervacích po celém Německu, ale podle odhadů budou podobné ve všech krajinách po celém světě, ve kterých dominuje zemědělství.

Příčina obrovského poklesu hmyzí populace je bohužel nejasná. Pravděpodobně se jedná o vliv mnoha faktorů včetně ničení divokých oblastí a rozsáhlého využívání pesticidů, svou roli může hrát ale také změna klimatu.

Výzkum, který trval 26 let, byl založen na spolupráci desítek amatérských entomologů po celém Německu, kteří začali používat přísně standardizované způsoby sběru hmyzu v od roku 1989. K zachycení více než 1 500 vzorků hmyzu, ve více než šedesáti různých přírodních rezervacích, byly používány speciální stany.

Štúdia: Klesajúca populácia hmyzu nás vedie ku „ekologickému Armageddonu“

Následně byla zjišťována hmotnost hmyzu v každém stanu a byl zjištěn překvapující pokles. Průměrný roční průměr výnosu klesl o neuvěřitelných 76% za 27 let. V jednom roce byl dokonce naměřen špičkový pokles až 82% všeho létajícího hmyzu, tedy včetně vos, včel a dalších výsostně užitečných druhů.

Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.