Takto vsievajú klíčky do podvedomia detí, aby pili športové nápoje a nie vodu! Našťastie, tentokrát štát zasiahol trochu nezvyčajným spôsobom a postavil sa na stranu v prospech detí.
Fotka obrazovky z hry: „Udrž úroveň svojho výkonu vysokú pomocou vyhnutiu sa vody.“

 

Štát Kalifornia udelil pokutu firme Gatorade za vytvorenie videohry pre deti, ktorej heslo je: „udrž svoj výkon na maximum a vyhni sa vode“. V hre nazvanej Bolt! hráči podávajú Gatorade olympijskému bežcovi Usain Boltovi aby zvýšili úroveň jeho energie. Ak podajú Boltovi vodu úroveň energie poklesne. Teraz musí Gatorade zaplatiť $300,000 ako súčasť vysporiadania sa so štátom.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Oregon Live:

„Vytváranie zavádzajúcich vyhlásení je poručením zákona štátu Kalifornie. Ale vytváranie zavádzajúcich vyhlásení cielených na naše deti ide nad rámec nezákonnosti. Je to morálne nesprávne a zradenie dôvery,“ vyhlásil generálny prokurátor v Kalifornii Xavier Becerra.

Gatorade pristúpil k náprave ale už nepriznal previnenie.

„Mobilná hra, Bolt! bola navrhnutá aby zdôraznila jedninečnú úlohu a výhody športových nápojov pri podpore atletického výkonu. Uznávame úlohu vody, ktorá zohráva v celkovom zdraví a pohode, a ponúkame našim spotrebiteľom skvelé možnosti, „povedala hovorkyňa Katie Vidaillet v e-maile

Gatorade súhlasil nielen s tým, že prestane znevažovať vodu, ale navyše súhlasil, že nevytvorí ďalšiu hru Bolt! a ani žiadne iné hry, ktoré by mohli vytvárať dojem, že voda brzdí atletický výkon alebo, že atléti konzumujú len nápoj Gatorade a žiadnu vodu. Spoločnosť Gatorade taktiež pristúpila k dohode o používaní „primeraného úsilia“ s platnosťou aj pre jej materskú spoločnosť PepsiCo a k zodpovednej reklame pre deti a k zverejňovaniu zmlúv s podporovateľmi.

Navyše z roku 2014 správa publikovaná Univerzitou Kalifornia, Berklyho Centrom pre váhu a zdravie:

Akadémie pediatrie neodporúča športové nápoje ako zdroj hydratácie pre deti a dospievajúcich a považuje vodu za najlepší zdroj hydratácie pre bežné deti, ktoré sa venujú fyzickým aktivitám (Schneider, 2011). V jedinom prípade, kedy by sa mohli nápoje považovať za vhodné pre detských športovcov, je pri dlhodobej a nepretržitej intenzívnej činnosti počas viac ako jednej hodiny v horúcom počasí (Schneider; Meadows‐Oliver; Unnithan),

 

[wp_ad_camp_2]

 

Akadémia pediatrie je proti používaniu športových nápojov medzi detmi kvôli ich nadmernému zvyšovaniu hľadiny uhľohydrátov v strave, čo vedie k zvyšovaniu riziku nadváhy alebo obezity (Schneider). Inštitút medicíny je proti bežnému konzumovaniu  športových nápojov v školách a dokonca neodporúča podávanie športových nápojov študentom športu, pokiaľ sa nezúčastňujú na dlhších, intenzívnych športových aktivitách (IOM Report on Standards for School Foods, 2007).

 

Preklad: anna, Zdroj (1), (2)

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.