Členové výboru pro obranu a vnitřní záležitosti Skupštiny (parlamentu Srbska) řekli ruským kolegům o bezprecedentním nátlaku na Bělehrad ze strany NATO s cílem ho pobídnout k zapojení do Severoatlantické aliance. Oznámil to místopředseda výboru Rady federace pro mezinárodní záležitosti Andrej Klimov.

„Na Srby se nyní vyvíjí bezprecedentní nátlak, v dnešní besedě s členy jejich výboru pro obranu a vnitřní záležitosti nás ujistili, že se činí mohutný nátlak, aby vstoupili do NATO. Odporuje to oficiálním prohlášením, která vždy slyšíme od struktur NATO, že prý nikoho ke vstupu nenutíme, ale lidé k nám sami jdou a nemůžeme jim to odmítnout,“ řekl Klimov.

Senátor podotkl, že není to první případ, kdy vychází najevo, že partnery Ruska „se pokoušejí doslova vstrčit do této vojenské organizace“.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Podle parlamentní rezoluce z roku 2007 se přidržuje Srbsko neutrality vůči vojenským svazkům, srbský parlament ale ratifikoval 12. února 2016 dokument o diplomatické imunitě pro představitele NATO a o logistické podpoře aliance na území republiky. Individuální plán partnerství Srbska s NATO (IPAP) nabyl platnosti v březnu 2015.

Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.