Srbsko nevstoupí do NATO, protože nemůže zapomenout na děti zabité během agrese aliance proti Srbsku v roce 1999, řekl v pondělí srbský prezident Aleksandar Vučić na předvolebním mítinku v Kikindě.

„Jsem přesvědčen, že Srbsko nesmí vstoupit do NATO. Srbsko je svobodná a vojensky neutrální země. Srbsko bude bránit svou zemi a své nebe samo. Ale něco vám řeknu: naší povinností je odpouštět a naší povinností je nezapomínat. Nezapomenout na jedenáctiměsíční Bojanu Tošićovou, zabitou v Merdare u Kursumliji, nezapomenout na malou Milicu Rakićovou, zabitou v Batajnici, a nezapomenout na malou Sanju Milenkovićovou, zabitou ve Varvarinu. Nemáme právo na to zapomenout. Budeme mnohem silnější, než jsme byli v těch dnech, kdy nás nezodpovědní, arogantní a domýšliví bombardovali a vedli proti nám a naší zemi agresivní válku,“ řekl Vučič.

Agrese NATO proti Jugoslávii v roce 1999 trvala 78 dní. Vedení aliance tvrdilo, že hlavním důvodem operace s krycím názvem Allied Force bylo zabránění genocidě kosovských Albánců. Podle zdrojů NATO její letouny uskutečnily 38 000 vzletů a provedly 10 000 bombardovacích úderů.

Při bombardování zahynulo podle různých odhadů 3 500 až 4 000 osob a dalších asi 10 000 (z toho dvě třetiny civilistů) bylo zraněno. Materiální škody dosáhly 100 miliard dolarů. Během tříměsíčního bombardování shodily síly NATO na Srbsko 15 tun ochuzeného uranu v bombách a střelách. Poté se v zemi prudce zvýšil výskyt rakoviny a dostala se na první místo v Evropě. V prvních deseti letech po bombardování onemocnělo rakovinou přibližně 30 000 lidí a odhadem 10 až 18 tisíc z nich zemřelo.

Zdroj TASS

Na genocidě srbského národa se podílela i Madeleine Albrightová rozená Marie Jana Korbelová spolu s Vendou Havlem.

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.