Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

  • Občanská válka v USA končí, válka s Čínou začíná
    Občanská válka v USA končí, válka s Čínou začíná

    Občanská válka v USA končí, válka s Čínou začíná

  • Je Grónsko ústřední bojiště o budoucnost lidstva?
    Je Grónsko ústřední bojiště o budoucnost lidstva?

    Je Grónsko ústřední bojiště o budoucnost lidstva?

  • Evropský výbor dává zelenou k používání nových samoreplikujících se vakcín na občany EU
    Evropský výbor dává zelenou k používání nových samoreplikujících se vakcín na občany EU

    Evropský výbor dává zelenou k používání nových samoreplikujících se vakcín na občany EU

  • Pro všechny nedočkavce…..
    Pro všechny nedočkavce…..

    Pro všechny nedočkavce…..

  • Facebook hlásí návrat ke svobodě projevu
    Facebook hlásí návrat ke svobodě projevu

    Facebook hlásí návrat ke svobodě projevu

Související zprávy

  • USA chcú „zakročiť“ proti Slnku
    USA chcú „zakročiť“ proti Slnku

    USA chcú „zakročiť“ proti Slnku

  • Obyvatelé východní Palestiny ve státě Ohio po vlakovém incidentu hlásí bolesti hlavy, hněv a pálení kůže
    Obyvatelé východní Palestiny ve státě Ohio po vlakovém incidentu hlásí bolesti hlavy, hněv a pálení kůže

    Obyvatelé východní Palestiny ve státě Ohio po vlakovém incidentu hlásí bolesti hlavy, hněv a pálení kůže

  • Jsme ve válce, o které se nemluví
    Jsme ve válce, o které se nemluví

    Jsme ve válce, o které se nemluví

  • ŽÁDNÉ OTEPLOVÁNÍ: Podle údajů NOAA naopak pokračuje již osmým rokem v řadě globální OCHLAZOVÁNÍ
    ŽÁDNÉ OTEPLOVÁNÍ: Podle údajů NOAA naopak pokračuje již osmým rokem v řadě globální OCHLAZOVÁNÍ

    ŽÁDNÉ OTEPLOVÁNÍ: Podle údajů NOAA naopak pokračuje již osmým rokem v řadě globální OCHLAZOVÁNÍ

Štát v Indii zakázal pesticídy a teraz je svedkom rozkvetu divočiny a turizmu

Hnutie zastávajúce bio, respektíve organický prístup k životu a prostrediu je mnohými vnímané ako módny trend.

Iní ho však nazývajú nevyhnutnosťou v meniacom sa svete, v ktorom jedovaté chemické látky zabíjajú čoraz viac života vo všetkých poschodiach potravinového reťazca, vrátane ľudí.

[wp_ad_camp_2]

Organickéúbio poľnohospodárstvo má stále ďaleko od toho, aby stalo u nás skutočným mainstreamom. Platí to najmä v situácii, keď spoločnosti ako Bayer (teraz aj vlastník spoločnosti Monsanto) obnovujú svoj tlak na väčšie používanie pesticídov a nové technologicky intenzívne metódy poľnohospodárstva.

Hoci v EÚ či USA naďalej pokračujú v schvaľovaní nových, „trvanlivejších“ geneticky modifikovaných organizmov, silných, toxických pesticídov a ďalších neprírodných „inovácií“, ostatné časti sveta stavajú na organické poľnohospodárstvo tak, ako nikdy predtým.

Pritom tieto zmeny nie sú vôbec jednoduché. Miesta ako himalájsky štát Sikkim v Indii dosahujú nesmierny progres, pomáhajúc pritom podporovať zdravie opeľovačov, ľudských bytostí a životného prostredia.

Indický štát je ako prvý 100% bio / organický

V januári 2016 sa štátu Sikkim, nachádzajúceho sa v tieni tretej najvyššej hory sveta Kančendžongy, podarilo stať prvým výhradne organickým štátom v Indii a zrejme aj na svete.

O pár rokov neskôr stále zostáva vyriešiť veľa problémov, no prínosy sú už viditeľné.

Spamätávajú sa včelie populácie a rastliny, závislé na opeľovaní včelami, dávajú oveľa vyššie výnosy. Napríklad úroda kardamonu sa od roku 2014 zvýšila o viac než 30 %, uvádza správa z denníka Washington Post.

Podľa BBC (pozri video nižšie) stúpol odvtedy, čo štát prešiel na organické poľnohospodárstvo, o takmer 70 % aj turizmus a veľmi sa zlepšilo tiež zdravie pôdy, k čomu zvyčajne dochádza pri používaní organických metód poľnohospodárstva.

Región, propagovaný ako vysnená ekologicky priateľská destinácia, sa pýši 500 druhmi motýľov, 4500 druhmi kvitnúcich rastlín a vzácnymi druhmi divej zveri, ako sú panda červená, himalájsky medveď, snežné leopardy a jaky.

Na podujatí OSN v Ríme dostal tento štát aj cenu Politika budúcnosti 2018 za najlepšie presadzovanú agro-ekológiu, čím porazil 51 ďalších nominantov z 25 krajín celého sveta.

Hoci mnohí farmári roky bojovali proti nariadeniu štátu Sikkim prejsť na organické poľnohospodárstvo, povedali tiež, že ich hektárové výnosy sa vrátili na úroveň, na akej boli pred zmenou.

[wp_ad_camp_2]

V reakcii na rastúce známky úspechu indický premiér Narenda Modi vyjadril štátu uznanie za jeho prínosy a prisľúbil ďalšiu podporu pre bio farmárov v celej Indii.

Až dosiaľ existovali obavy z neúčinnosti biopesticídov, používaných namiesto syntetických, ako aj z rastúcich cien a ochorení postihujúcich plodiny.

Kým sa farmári učili, ako s pomocou vládnych programov čo najlepšie maximalizovať úrodu, štát sa musel spoliehať aj na konvenčné plodiny zo Západného Bengálu, aby pomohol nakŕmiť svoju populáciu.

Ako sa ale uvádza v správe BBC na konci tohto článku, je dostatok pozitívnych znamení.

V prvom plne bio štáte Indie vzrástli úrody všetkých plodín, okrem jednej

Zatiaľ čo jednotliví farmári uvádzali v mnohých prípadoch ťažkosti, vrátane oveľa nižších príjmov v niektorých oblastiach, celkovo to ohľadom výnosov vyzeralo na ich zvyšovanie. Dialo sa tak už od apríla 2017, kedy bol hlásený nárast produktivity na obyvateľa u štyroch hlavných poľnohospodárskych plodín.

[wp_ad_camp_2]

Pokles výnosov na obyvateľa o 22 % pri porovnaní období 2010-2011 a 2015-2016 však zaznamenala sikkimská mandarínka.

Počas rovnakého časového obdobia ale vzrástli v priemere o 5 % výnosy všetkých ostatných ovocí, u korenín vrátane zázvoru a kurkumy stúpli celkovo o 2 %, kardamon stúpol o 0,8 % a všetkej koreňovej a hľuzovej zeleniny, vrátane zemiakov, o 0,6 %.

Oficiálni predstavitelia hovoria, že sa zlepšilo zdravie životného prostredia, ktoré trpelo tlakom konvenčného poľnohospodárstva a zlepšilo sa aj zdravie miestnych obyvateľov.

„Malo to obrovský dopad,“ povedal Khorlo Bhutia, minister záhradníctva a rozvoja trhových plodín štátu Sikkim. „Stalo sa tak vďaka dobrému životnému prostrediu – vzduchu, vode a potravinám bez chemických látok – vďaka všetkým týmto faktorom.“

Krajina to myslí vážne s odovzdaním skúseností zvyšku sveta, hoci tento proces so sebou prináša veľa problémov a tvrdej práce.

„Toto je pre Indiu veľká chvíľa,“ povedal v roku 2018 indický minister poľnohospodárstva a podpory poľnohospodárov Radha Mohan Singh, dodávajúc, že ľudia pomaly pristupujú na predstavu prechodu na 100-percentne organické poľnohospodárstvo.

V súčasnosti štát Sikkim ponúka už študentom štvrtého a piateho ročníka základných škôl moduly bio poľnohospodárstva, čo je v príkrom kontraste so západnými krajinami, kde do školských učebníc infiltrovali svoju propagandu chemické spoločnosti typu Monsanto.

„Prístup, s ktorým začal Sikkim, si zajtra osvojí celý svet,“ povedal vo svojom päťhodinovom prejave. „Taká je naša vízia!“

K projektu, ako vidieť vo videu vyššie, sa pripojila aj známa aktivistka za ekologické bio poľnohospodárstvo a spisovateľka Vandana Shivová.

Zdroj: ccfsh.org, Spracoval: Badatel.net

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál
2 Komentáře
Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Jarda z Brna
Jarda z Brna
26.6.2019 04:51

To je hezké. Tak já tady vraštím obočí a jsem rozhněván na ty ,,cigoše,, A ONI JSOU TO ŠIKOVNÍ LIDI A BUDOU SI ZA CHVÍLI VYTÍRAT POZADÍ S TAKOVÝMI ,,KRÁSNÝMI SLOVANY,, JAKO HAMÁČEK A JEHO PARTA.
Nemyslím romy, ten název je už zprofanovaný a evokuje žluč. Ale cigáni mi vždycky byli bližší. Tak paráda indiáni, jen tak dál.

Lekno
Lekno
25.6.2019 18:41

Fantasticke. Dr. Vandana Shiva je znama z boja proti kriminalnemu Monsantu a uplatnym smejdivym uradnikom v Indii. Je treba si priznat, ze bez benevolencie patogennych uradnikov, by to s chemizaciu tak daleko nezaslo.
Otazne pre mna je:
– kedy sa svet prida;
– ako dlho bude samo-cistenie prirody trvat;
– ci samocistenie pojde aj bez umeleho filtrovania vydobytkov nasej civilizacie (Agent orange, DDT, Roundup, …)
?