Situácia ohľadom Venezuely sa vyhrocuje a začína pripomínať situáciu spred vojenskej intervencie USA do Iraku, Líbye, či Sýrie!

Po nevydarenom stredajšom americkom puči vo Venezuele, po ktorom sa vodca venezuelskej opozície – proamerická bábka Juan Guaida sám vyhlásil za právoplatného prezidenta krajiny, za ktorého ho USA ihneď uznali, sa svet opäť začína štiepiť na dva tábory! Na tábor, ktorý zvrhnutie Madura podporuje a tábor, krotý ho odmieta. Na stranu USA, teda proti Madurovi, sa totiž vo štvrtok pridala Kanada, Veľká Británia, Švédsko, Dánsko, Kosovo, Brazília, Argentína, Kolumbia, Čile, Paraguaj a ďalšie proamerické bábkové vlády Južnej Ameriky. A proti Madurovi sa už začína stavať aj EU.

 

[wp_ad_camp_2]

Za Madura ako legitímneho prezidenta sa zatiaľ postavili Mexiko, Kuba, Bolívia, Nikaragua, Irán, Turecko, Sýria, Rusko a nepriamo aj Čína, ktorá vyzvala na vyriešenie všetkých nezhôd mierovou cestou a vyslovila sa proti vonkajšiemu zasahovaniu do vnútorných záležitostí krajiny. To odmieta aj Rusko, ktoré vyzvalo všetky krajiny, aby sa vzdali myšlienky vojenskej intervencie do Venezuely a Madura ako legitímneho prezidenta Venezuely dokonca osobne prostredníctvom telefonického hovoru vo štvrtok podporil aj sám ruský prezident Putin. Nevzdávajú sa však ani Venezuelčania a venezuelský minister obrany Lopez vo štvrtok uviedol, že ozbrojené sily plne stoja za prezidentom Madurom a sú pripravené brániť svoju krajinu so zbraňou v ruke.

Svet sa teda opäť štiepi na dva tábory a situácia vo Venezuele začína pripomínať situáciu pre vypuknutím vojny v Sýrii. Aj vtedy začali USA s tým, že prestali uznávať Assada ako legitímneho sýrskeho prezidenta a začali všade vykrikovať „Assad musí odísť“. Rovnaký scenár je dnes vo Venezuele, USA začínajú vykrikovať “Maduro musí odísť” a naplno podporovať opozíciu s cieľom zvrhnúť súčasnú vládu a dosadiť bábkovú vládu s hlavným cieľom – povoliť americkým a západným korporáciám vydrancovať venezuelské prírodné zdroje a ovládnuť finančný systém krajiny! A pre tento cieľ sú Američania očividne definitívne rozhodnutí spustiť vo Venezuele farebnú revolúciu podľa líbyjského, ukrajinského či sýrskeho scenára, ktorá prejde do občianskej alebo zástupnej vojny.

 

[wp_ad_camp_2]

Ďalší konflikt vyprovokovaný americkými a západnými neoconmi a elitami je teda blízko a pravdepodobne už dnes otázka nestojí či začne, ale kedy a kto si oficiálne a tvrdo zastane Venezuelu. A keďže Rusko má vo Venezuele rozsiahle ekonomické záujmy a investovalo miliardy USD do jej energetického sektora, mohlo by to byť práve Rusko, kto pomôže Venezuele a jej ľudu chrániť sa pred americkým prevratom a občianskou vojnou. No stane sa tak? Zapracuje z pozadia aj v tomto prípade bravúrna ruská diplomacia alebo zostane Venezuela napospas americkým vojnovým jastrabom, čo bude mať ďalekosiahle dôsledky pre celý svet! A to najmä preto, že to definitívne zničí aj poslednú nádej na sfunkčnenie v súčasnosti nefunkčného medzinárodného práva…

Martin Bago

https://www.hlavnespravy.sk/hrozi-konflikt-ako-v-syrii-usa-je-rozhodnute-odstranit-venezuelskeho-prezidenta-madura-za-kazdu-cenu/1648727
https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/495373-opustte-venezuelu-vyzval-maduro-americke-diplomaty.html
https://news.yahoo.com/showdown-venezuela-us-backs-maduro-rivals-power-claim-050341338.html?guccounter=1
http://rusvesna.su/news/1548281125
https://www.state.gov/secretary/remarks/2019/01/288545.htm
http://rusvesna.su/news/1548279201
https://politexpert.net/138727-ekspert-raskryl-prichiny-priznaniya-trampom-lidera-oppozicii-prezidentom-venesuely

zdroj: infovojna.sk

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.