Skupina vědců, kteří se účastní mise EU pro výzkum a ochranu, zachytila ​​v srpnu hrozivě vypadajícího žraloka u pobřeží Algarve – ale identifikovali ho až teď. Vědci z portugalského Institutu pro moře a atmosféru (IPMA) nazvali úlovek „živou fosilií“ poté, co použili techniky k identifikaci zvířete, které naznačují, že tento druh je starý téměř 80 milionů let. Samčí žralok (Chlamydoselachus anguineus) měřil 1,5 metru a byl uloven v hloubce 700 metrů.

[wp_ad_camp_2]

Žralok se může pochlubit asi 300 zuby, uspořádaných ve 25 řadách vypadajících dost strašlivě“, které mu umožňují zachytit chobotnice, ryby a jiné žraloky při  náhlých výpadech,“ sdělila Margarida Castro z University v Algarve. Jeho nejčastější výskyt je v hlubokých vodách Atlantiku a mimo pobřeží Austrálie, Nového Zélandu a Japonska.

Chycený žralok má hřbetní, pánevní a zadní ploutve, které mu umožňují prudkými pohyby chytit svou kořist podobnou technikou, kterou používají pozemní hadi, uvádí The IB Times.

Výzkumníci IPMA se účastnili projektu EU MINOUW, jehož cílem je stimulovat přijetí technologií a postupů eliminujících nežádoucí důsledky evropského mořského rybolovu, jako např. úlovky a poškozování vzácných mořských druhů.“

Zdroj: 1

[wp_ad_camp_2]

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.