Vláda Veľkej Británie oznámila, že vydala úplný zákaz na výrobok Roundup od firmy Monsanto. Rozhodnutie prijala na základe dôkazov, ktoré usvedčovali Roundup zodpovedným za úmrtie miliónov včiel.

[wp_ad_camp_2]

Tajomník pre životné prostredie Michael Gove sa vyjadril k zákazu, že zabezpečí ochranu populáciam včiel na územií UK pred pesticídmi, ktoré sú škodlivé pre hmyz.

The Guardian píše v správe: „Rozhodnutie vlády zmeniť postoj k tejto veci, padlo vďaka novým dôkazom ukazujúce, že neonikotinoidy kontaminovali celú krajinu a spôsobili vážne škody populáciam včiel. Taktiež prihliadli na skutočnosť, ktorá ako sám Gove povedal, je veľmi šokujúca. Zmizlo 75% všetkého lietajúceho hmyzu v Nemecku a pravdepodobne je situácia podobná aj v zahraničí.“

V Německu zmizely tři čtvrtiny všeho hmyzu. Nikdo však neví proč

Neonikotinoidy sú svetovo najpoužívanejšie insekticídy. Británia v roku 2013 hlasovala proti návrhu obmedzujúceho používanie neonikotinoidov, no návrh napriek tomu prešiel a Európska únia zakázala 3 z nich používať na polia pred a počas kvitnutia plodín. Európska komisia chce momentálne schváliť úplný zákaz na ich používanie okrem skleníkov. Hlasovanie je naplánované na december.

Gove ďalej povedal: „Váha dôkazov už v súčasnosti poukazuje na fakt, akému veľkému nebezpečenstvu vystavujeme naše prostredie, a zvlášť včely a iné opeľovče, ktoré hrajú tak kľúčovú rolu v potravinovom priemysle veľkosti 100 miliárd libier. Verím, že je dostatok dôkazov k rošíreniu ich obmedzenia. Nemôžme si dovoliť vystavovať populácie našich opeľovačov takému nebezpečenstvu.“

článku pre Guardian, Gove povedal: „Tak ako vždy, zhoršujúce sa prostredie je v konečnom dôsledku aj zlá správa pre hospodárstvo.“ Povedal, že opeľovače zvyšujú výnosnosť a kvalitu úrody Spojeného kráľovstva o 400-680 miliónov libier každý rok. Napríklad, pestovatelia jabĺk gala musia teraz utratiť 5,7 miliónov libier za rok aby nahradili prácu, ktorú zabezpečili zmiznutý prirodzený opeľovači.

[wp_ad_camp_2]

Grove sa ďalej vyjadril k neonikotinoidom, že je viac a viac dôkazov usvedčujúcich, že spôsobujú vážne škody celým populáciam opeľovačov a nielen samotným jedincom včiel. Navyše, globálna analýza medu odhalila jeho celosvetovú kontamináciu isekticídmi.

Aj iné výskumy urobené Expertným výborom Spojeného kráľovstva pre pesticídy (ECP) potvrdili ich škodlivosť. Publikovali záver: „“Expozícia pesticídov – neonikotinoídov v poľných podmienkach môže mať neprijateľný vplyv na zdravie včiel medonosných.Takéto neprijateľné účinky sa prejavujú v merítku celej krajiny.“

Profesor Ian Boyd, hlavný vedecký poradca oddelenia životného prostredia, potravín a záležitostí vidieka povedal: „Dôležitou otázkou je, či používanie neonikotinoidov škodí populácií včiel a iných opeľovačov ako celku. Podľa dostupných dôkazov (momentálne) sme dostačujúco presvedčení aby sme konali vo veci zvýšenia obmedzenia ich používania v maximálnej miere.“

Boyd už v septembri varoval, že úsudok politikov po celom svete, ktorí sú presvedčení o tom, že je bezpečné používať pesticídy industriálnym spôsobom aplikujúc ich po celej krajine je veľmi nebezpečný a nesprávny.

Navyše, existujú aj iné veľmi kritické záznamy o pesticídoch, vrátane výskumu, ktorý preukázal, že väčšina farmárov by mohla prudko znížiť spotrebu pesticídov bez akejkoľvek straty na produkcii. Aj správa z OSN, ktorá odsúdila „mýtus“, že bez pesticídov by sme nenakŕmili svet, sa pridáva ku kritike nadmerného pužívania pesticídov.

Rozhodnutie Gova potešilo zástancov a vedcov, ktorí už dlho tvrdia, že celosvetové používanie pesticídov spolu s deštrukciou prirodeného prostredia a rozširujúcimi sa chorobami má devastujúci vplyv na život hmyzu.

Matt Shardlow z organizácie za záchranu hmyzu Buglife (v preklade život chrobáka) povedal: „Zmenu postoja vlády UK srdečne vítame. Brexit nám umožní väčšiu kontrolu nad zdravím nášho ekosystému a je veľmi dôležité aby sme postupovali aplikovaním najvyšších štandardov starostlivosti.“

Povedal, že EÚ sa zasekla v rozhodovaní o úplnom zákaze neonikotidov, neschopná až do teraz získať dostatok hlasov spomedzi všetkých členských štátov. Taktiež povedal, že Michael Gove by mohol rozprúdiť vody v EÚ a zapezpečiť zákaz platný po celej EÚ, čím by podporil hmyz po celom kontinente.

[wp_ad_camp_2]

Ale Gove povedal: „Zatiaľ čo vo vedeckých kruhoch sú stále nejasnosti, už od začiatku to ukazuje hlavne jedným smerom.“ A dodal, že hospodárenie po Brexite s vlastným dotačným systémom by malo poskytovať viac penazí enviromentálne udržateľným spôsobom hospodárenia.

Preklad: anna, Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.