Texaský guvernér Greg Abbott podepsal návrh zákona schválený zákonodárným sborem vedeným Republikány, který má zabránit společnostem provozujícím sociální média cenzurovat uživatele na základě jejich politických prohlášení nebo názorů.

Opatření bylo představeno již dříve v tomto roce, ale bylo odloženo, když desítky demokratických zákonodárců opustily sál, aby republikánům zabránily v usnášeníschopnosti a zablokovaly přijetí zákona o revizi hlasování, který republikán Abbott před několika dny podepsal.

Sněmovní návrh č. 20, který se týká sociálních médií, podepsal Abbott ve čtvrtek 9.9. Zabraňuje společnostem pozastavovat uživatelům členství na základě jejich politické orientace a umožňuje občanům Texasu podávat žaloby na obnovení účtů, které jsou považovány za nespravedlivě postižené a odstraněné. Konkrétně se legislativa zaměřila na platformy, které mají nejméně 50 milionů uživatelů, což by mimo jiné zahrnovalo Facebook, Twitter a YouTube.

„Existuje nebezpečné hnutí některých společností provozujících sociální média, jehož cílem je umlčet konzervativní myšlenky a hodnoty,“ uvedl guvernér Abbott ve videu v přímém přenosu na Facebooku. „To je špatné a v Texasu to nedovolíme.“

Kromě toho, že zákon umožňuje Texasanům podávat žaloby, umožňuje také úřadu texaského generálního prokurátora podniknout kroky.

 

[wp_ad_camp_2]

 

„V Texasu budeme vždy hájit svobodu projevu, a proto jsem hrdý na to, že mohu podepsat zákon č. 20, který chrání práva vyplývající z prvního dodatku státu s osamělou hvězdou,“ (Texas má na své vlajce jednu hvězdu, pozn. př.) uvedl také Abbott a zopakoval argumenty, že platformy sociálních médií slouží jako moderní veřejná fóra, která by měla lidem umožnit zapojit se do diskuse.

Vědec a aktivista proti kritické rasové teorii Christopher Rufo tento týden uvedl, že získal informace o tom, že společnost Google interně zahájila iniciativu, jejímž cílem je vykreslit Spojené státy jako „systém nadřazenosti bílé rasy“.

Florida letos přijala podobný zákon, který se však potýká s právními problémy a překážkami při jeho prosazování. Opatření vyžadovalo, aby firmy otevřeně informovaly o svých zásadách moderování obsahu a informovaly uživatele o změnách zásad.

Soudce před několika měsíci zablokoval prosazování klíčových ustanovení floridského zákona s tím, že pravděpodobně porušuje první dodatek ústavy a porušuje federální zákony.

Od voleb v roce 2020 se někteří konzervativci zasazují o zrušení článku 230 zákona o slušnosti v komunikaci (Communications Decency Act) z roku 1996, který slouží jako štít odpovědnosti společností za škodlivý obsah, který může uživatel zveřejnit. Někteří tvrdili, že technologické společnosti využívají tento článek 230 k tomu, aby uplatňovaly příliš velkou moc nad tím, jaké informace mohou lidé konzumovat.

Přeložila tereza | Zdroj: The Epoch Times

 

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.