Když Republikánům hrozí ztráta kontroly ve vyšetřovacích porotách ve Sněmovně reprezentantů, vzkřísí prezident Trump silný a potenciálně velmi dobrý program na přezkum a důvěrné vyšetřování zpravodajských agentur, který bude spadat pod jeho přímé velení a rozkazy.

Bílý dům oznámil pět jmenování do Prezidentské Zpravodajské Poradní Komise poté, co vybral předsedkyni a místopředsedkyni již počátkem tohoto roku.

Nečinná správní rada vytvořená bývalým prezidentem Dwightem Eisenhowerem má jisté formální pravomoci, ale ty jsou významně odvozeny přímo od prezidentského úřadu, a působí jako jeho náhrada při urovnávání rivalit různých sekcí tajných služeb a agentur, při vyšetřován pochybení, sběru zpravodajských informací atd.

[wp_ad_camp_2]

 

 

Odborníci tvrdí, že Trump mohl rozvířit zpravodajskou komunitu tím, že žádá takto svůj vlastnoručně vybraný poradní panel k návrhům zpráv, například o údajném zneužívání sledování jeho spojenců při volební kampani 2016, sporné obvinění ze strany Republikánů před Senátní komisí.

Mezi nové členy Senátní Komise pro zpravodajské služby patří generální ředitel společnosti Oracle Safra, Ada Catz; bývalý Sen. Saxby Chambliss, R-Ga .; bývalý ekonomický poradce Bílého domu, Jeremy Katz; manažer Goldman Sachs a profesor práva na University of Virginia, James Donovan; bývalý důstojník CIA a FBI pro boj proti terorismu, Kevin E. Hulbert; David Robertson z New Jersey.

K novým členům se připojí předseda představenstva Stephen Feinberg, manažer a miliardář hedžových fondů a vojenský kontraktor jmenovaný Trumpem v květnu a místopředsedkyně Samantha Ravich, jmenovaná v srpnu. Komise mívala v minulosti malý personál i kancelářské prostory v nové administrativní budově (New Executive Office Building) poblíž Bílého domu. Členové mají bezpečnostní prověrku a bežně se scházejí čtvrtletně.

[wp_ad_camp_2]

 

 

„Každý prezident využívá komisi pro své potřeby a potěšení,“ řekl advokát Campos. „Primárně a zásadně to všechno závisí na prezidentu Trumpovi. … Komise, aby měla vůbec nějaký vliv, musí mít plnou podporu prezidenta, a pak má její představenstvo obrovský vliv a moc.“

Ale Campos dodal, že komise se ne vždy řídila přáním prezidenta. Bývalý prezident George W. Bush rozpustil svou komisi v polovině jeho prezidentského období poté, co její členové měli namítky proti použití taktiky výslechů, které kritici považují za mučení, řekl.

Steven Aftergood, ze spolku amerických vědců, řekl, že není jasné, jakou prací a záležitostmi se komise v minulosti zabývala, protože hodně z jejích činů zůstává utajeno, a že blízká budoucnost komise závisí plně na Trumpovi.

[wp_ad_camp_2]

 

 

A vedle této komise byla oživena další, Komise pro dohled na ochranu soukromí a občanských práv (Civil Liberties Oversight Board) po delší dobu nečinná, ale neméně historicky vlivná, která mimo jiné vydala veřejné zprávy o masových sledovacích programech NSA, které byly odhaleny bývalým zaměstnancem NSA, Edwardem Snowdenem.

přeložil Pedro | zdroj: washingtonexaminer.com

[wp_ad_camp_2]

 

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.