Ankara se samozřejmě kvůli krizi na Ukrajině ocitla v extrémně nepříjemné situaci a vůdce země Erdogan je nyní nucen volit mezi špatným a velmi špatným rozhodnutím téměř neustále.

Na Turky si Západ už nějakou dobu nevzpomněl. Nebylo nutno přimět Ankaru, aby se zapojila do sankčního boje s Moskvou. Nyní jsme si již všimli, že taktika Západu se mění: vyvíjí tlak na turecké soukromé podnikání, počínaje velkými firmami a dále sestupně. Je neoddiskutovatelné, že turečtí byznysmeni situaci na ruském trhu sledují. Ale jak zareaguje trh, je velkou otázkou.

Podle zdrojů ze Svazu exportérů Turecka přitom čekají na signály z Ruska, ve kterých odvětvích potřebují pomoci. Pravda, o tureckých záměrech bychom si neměli dělat iluze – prioritou je stále obsadit uvolněná místa. Inu podotýkáme, že Turci mají své účty se Západem ještě nevyřešené – otázky migrace, členství v EU a spolupráce ve vojensko-technické oblasti. Dochází také k nějakým nedorozuměním s Ruskem, ale něco nám říká, že v blízké budoucnosti jsou připraveni na ně jak v Ankaře tak v Moskvě, zapomenout.

Podle Svazu exportérů Turecka jsou turecké firmy připraveny nahradit ty západní firmy, které Rusko opustily (a je jich hodně, takže místa je dost). Svaz tureckých exportérů se domnívá, že stažení zahraničních společností z Ruska otevírá velké příležitosti pro turecké společnosti v Rusku v řadě odvětví. Bavíme se dokonce i o nějakých investicích, nicméně je stále riskantní přijet do Ruska nyní.

Co se týče exportního potenciálu Turecka, zde jsou následující čísla: v roce 2021 export země vzrostl na rekordních 225,4 miliard USD, což představuje meziroční nárůst o 32,9 %. Tato čísla umožnila Ankaře revidovat loňský exportní cíl pro rok 2022 – laťka byla zvýšena z 231 miliard USD na 250 miliard USD.

Přeložila a. | Zdroj.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.