Turecko s Ruskem zahájily rozhovory zaměřené na zřízení uspořádní k nákupu tryskových bitevníků Suchoj Su-35 a Su-57 z Ruska, což je přímý výsměch Trumpově administrativě, která zrušila dohodu, jež měla spojenci NATO Ankaře umožnit nakoupit si pro své letectvo nové F-35 Lightning II.

[wp_ad_camp_2]

 

Tyto rozhovory přichází poté, co prezident Recep Tayyip Erdogan tento týden navštívil Rusko, aby si nové Su-57 osobně prohlédl na letecké výstavě v Moskvě.

„Jednání probíhají a budou pokračovat,“ řekl na této air-show reportérům.

„Zástupci našich ministerstev zůstávají v Rusku i po této výstavě MAKS-2019 a pracují tu na tom.“

USA zrušily prodej stovky tryskových bitevníků F-35 Turecku v červenci poté co se Ankara rozhodla koupit si od Ruska konkurenční raketový obranný systém.

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Tento ruský S-400 je považován za jeden z nejpokročilejších protivzdušných systémů světa.

Návštěvníci si 27. srpna 2019 během zahajovacího ceremoniálu Mezinárodního leteckého a kosmického salónu MAKS-2019 na letišti Žukovskij u Moskvy prohlíží bitevník páté generace Suchoj Su-57.  (ALEXANDER NEMENOV/AFP/Getty Images)

USA už dlouho tvrdí, že turecký nákup ruského protileteckého systému nejenže ohrožuje bezpečnost členů NATO, ale také porušuje zákon 2017 a hrozí za nákupy sofistikovaných ruských technologií sankcemi podle Zákona O boji proti ruskému vlivu v Evropě a v Eurasii 2017.

 

[wp_ad_camp_2]

 

 

Trump obvinil Obamovu administrativu za to, že nikdy s Tureckem neuzavřela dohodu o prodeji srovnatelného amerického systému protivzdušné obrany.

Erdogan v pátek řekl státem vedeným médiím, že se s prezidentem Donaldem Trumpem sejde na Valném shromáždění OSN příští měsíc, kde říkal, že si s ním promluví o stažení kurdských vojsk ze severozápadní Sýrie. Dodal, že budou-li spojené státy pořád blokovat Lockheed Martin F-35, tak se o sebe Turecko „postará.“

Zdroj: 9

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.