Hledejte na tadesco.org
Archiv
Nejnovější zprávy
Související zprávy
Narodili sme sa ako tvoriví géniovia, no vzdelávací systém z nás robí hlupákov, tvrdí NASA
Prirodzená ľudská tvorivosť je potláčaná od momentu, keď sa človek narodí.
NASA požiadala Dr. Georgea Landa a Beth Jarman, aby vyvinuli vysoko špecializovaný test, ktorý poskytne nástroj na efektívne meranie tvorivého potenciálu raketových vedcov a inžinierov v NASA.
[wp_ad_camp_2]
Test sa ukázal ako veľmi úspešný. Vedcom zostalo však niekoľko nezodpovedaných otázok. Napríklad: odkiaľ pochádza kreativita?
Narodia sa niektorí ľudia ako kreatívne stvorenia, alebo sa jej dá naučiť? Je kreativita výsledkom našich skúseností, ktoré sme nadobudli?
Vedci týmto testom otestovali 1 600 detí vo veku od 4 do 5 rokov. To, čo zistili, ich šokovalo.
Týmto testom je možné skúmať schopnosť predložiť nové, rôzne a inovatívne nápady na to, ako riešiť problémy. Čo si myslíte, aké percento z týchto detí skončilo v kategórii génia predstavivosti?
Bolo to celých 98%!
Bude to ešte zaujímavejšie
Toto však nie je celý príbeh. Vedci boli takí ohromení, že sa rozhodli zmeniť jednorazové testovanie na dlhodobú štúdiu a tieto isté deti otestovali aj opakovane po piatich rokoch, teda vtedy, keď mali desať rokov.
Výsledok? Do kategórie geniálnej predstavivosti sa dostalo už len 30% detí.
A čo my dospelí? Koľkí z nás sú stále napojení na svojho tvorivého génia po rokoch strávených vzdelávaním?
Je to smutné, ale len 2% z nás.
Pre tých, ktorí spochybňujú konzistenciu týchto výsledkov, alebo si myslia, že práve ich sa to vyhlo, uvádzame, že tieto výsledky boli replikované viac než miliónkrát, ako uvádza Gavin Nascimento.
Jeho článok najprv upozornil na túto skvelú štúdiu a jej šokujúcu implikáciu: školský systém, naše vzdelávanie nás okráda o tvorivého ducha.
„Nie je príliš ťažké pochopiť argumenty; škola, ako ju jasne nazývame, je inštitúciou, ktorá bola historicky zavedená, aby nakoniec slúžila tomu, čo chce vládnuca trieda a nie tomu, čo chcú obyčajní ľudia.
[wp_ad_camp_2]
Aby takzvaná elita udržiavala svoj štýlový životný štýl zriedkavého luxusu – do ktorého oni prispievajú najmenej, ale práve oni z nej majú najväčší úžitok – zariadila, aby boli deti ohlupované a mali vymyté mozgy.
To všetko preto, aby prijali (a dokonca aj slúžili) okolitému vydieračskému a pažravému systému umelo vytvoreného nedostatku, nekončiaceho vykorisťovania a neustálej vojny,“ napísal Nascimento.
Čo teraz? Môžeme obnoviť našu kreativitu?
Land hovorí, že ak to naozaj chceme, sme schopní dosahovať 98% mieru kreativity. Z toho, čo vedci zistili štúdiami, realizovanými na deťoch a na základe znalostí o tom, ako funguje mozog, vychádza to, že existujú dva typy myslenia, ktoré prebiehajú v mozgu.
Oba používajú rôzne časti mozgu.
Jeden druh myslenia sa nazýva divergentné myslenie – to je predstavivosť, ktorá sa používa na generovanie nových možností.
Druhý druh myslenia sa nazýva konvergentné myslenie – to je ten druh myslenia, keď si človek vytvára úsudok, keď sa rozhoduje, niečo testuje, overuje, kritizuje a hodnotí.
Takže veľmi vecne sa to dá zadefinovať tak, že divergentné myslenie funguje ako akcelerátor a konvergentné myslenie funguje ako brzda proti najlepším snahám.
„Zistili sme, čo sa deje s týmito deťmi, keď ich vzdelávame, keď ich učíme myslieť naraz, v jednom, v rovnakom čase, oboma druhmi myslenia,“ hovorí Land.
Keď vás niekto žiada, aby ste navrhli nové nápady, vytiahnete to, čo vás naučili v škole. Okamžite sa pozriete a uvidíte: „Skúsili sme to predtým“, „To je hlúpy nápad“, „Nebude to fungovať“ a tak ďalej.
Toto je podstata celej veci, a to je to, čo musíme prestať robiť:
„Keby sme sa skutočne mohli pozrieť do mozgu, zistili by sme, že neuróny medzi sebou práve bojujú, čím oberajú mozog o jeho moc. Mozog stráca svoju moc vtedy, keď neustále niečo posudzujeme, kritizujeme a cenzurujeme,“ hovorí Land.
„Ak budeme konať pod tlakom strachu, budeme používať len menšiu časť mozgu, ale keď používame kreatívne myslenie, mozog sa ihneď rozžiari.“
Čo je riešením?
Musíme opäť nájsť toho päťročného, malého človeka. Táto schopnosť, ktorú sme ako päťroční mali, nikdy nezmizne.
„Je to niečo, čo si nacvičujete každý deň, keď snívate,“ pripomína Land.
Zdroj: 1
[wp_ad_camp_2]
raja: Lidská bytost má ve své přirozenosti přístup k nekonečným vědomostem a má schopnosti, jako je teleportace, telepatie, a mnohé další (doporučuji zhlédnout film Lucy). To jen tady v Matrixu využíváme mozky jen na 100% a ne na 1000%. Zkrátili nám život a znemožnili přístup k velké části našeho mozku, aby nás mohli ovládat. Lidskou bytost s přístupem k 1000% svého potenciálu je nemožné zotročit. To poslední, co nám ještě zbývá – zvědavost a kreativita – je z nás výchovou a školou postupně vytlučeno. Pak už z vás nezbude nic, než průměrný ovčan co sedí kanceláři, už dávno se přestal ptát a jehož božstvem je televizor. To se však naštěstí začíná měnit. Lidé se probouzejí a čím dál méně z nich věří tomu, co nám „vlády“ a jejich média servírují. Jen tak dál lidé….
Pravidla diskuze
Diskuze je pouze pro registrované čtenáře a je moderovaná. Budou uveřejněny jen takové komentáře, které nejsou urážlivé, vulgární, neobsahují reklamu, neobsahují projevy náboženského fanatismu, návody k násilí, pseudo-ezoterické bludy a jsou k tématu.
Není dovoleno vkládat celé články z jiných webů a strojové překlady z cizích jazyků, stejně tak psát celé věty kapitálkami.
Komentáře není dovoleno využívat jako chat a místo pro osobní spory.
Veškeré odkazy v komentářích musí být uvedeny s krátkým popisem čeho se týkají. Odkazy bez popisu jsou považovány za spam.
Komentáře jsou automaticky posuzovány antispamovým systémem, a pokud jsou zadrženy, musí je posoudit administrátor, což může trvat až 25 hodin. Opětovné odeslání komentáře nebo psaní stížnosti prostřednictvím e-mailu nic neurychlí.
Předem děkujeme za respektování těchto pravidel.
To že jsme v rozvojové zemi za mrzké mzdy je podiv na české školství odpadů takových sociopatů // když už je povinné tak by měli být kamery on line ze tříd i sborovny // by měl by být život zde hororový thriller i když se plní jen 5 000 000 exekuovaných nebo kolika.
Člověk je ze své podstaty líný tvor. Proto potřebuje neustále postrkovat, nejlépe sám sebe. Měl by si pořád vytyčovat větší a větší cíle, aby šel dál. Bohužel ta naše lenivost nám přinesla nerozhodnost a neznalost. Vymysleli jsme spoustu úřadů, kterým dovolíme rozhodovat za nás. (pak to tak vypadá) A rádi necháváme rozhodovat za nás. Jsme benevolentní k mládeži, která své nejlepší roky ke studiu promrhá ptákovinama. Máme sice sofistikované technologie, bohužel nás dělají jen hloupější. A proto nás každý utáhne na vařené nudli. Nezbývá než konstatovat, každý je sám svého štěstí strůjce. Každý sám se bude zodpovídat za své činy, i když konal na radu jiného….to nezapomínejme.