Americká vláda rozhodla o získání jedné ze dvou dodávek ruských raketových motorů ve druhém čtvrtletí roku 2018, což je zhruba ve stejnou dobu, kdy bylo rozhodnuto o vytvoření nové organizační jednotky americké armády – raketových vojsk.

Tyto motory jsou používány pro vyvážení těžkých nákladů na palubě nosné rakety Atlas V, tuhle agendu přebere pravděpodobně nová jednotka — americké kosmické síly, které v pondělí avizoval prezident země Donald Trump. „Máme letectvo a nyní budeme mít kosmické síly. Oddělené, ale na stejné úrovni.“ Vesmírné velení bylo dříve organizováno v rámci letectva.

 

[wp_ad_camp_2]

 

„Výroba komerčních motorů v Energomaši v současné době probíhá podle uzavřených smluv,“ řekl Pjotr Lyvočkin, hlavní konstruktér vědecké a produkční asociace Energomaše, informoval v neděli Zero Hedge. „Odeslání první várky RD-180 a RD-181 do Spojených států je plánováno na druhé čtvrtletí roku 2018,“ dodal Lyvočkin.

Americký vesmírný program spoléhá na motory RD-180 jako na první stupeň rakety Atlas V, což je jediná americká raketa schopná vynést do kosmu těžký náklad.

Trump se v pondělí chlubil: „Nechceme, aby nás Čína, Rusko nebo další země vedly … My budeme vůdci.“ Ale pokud jde o raketové motory, americký personál využije ruské motory. Stejně tak mohou američtí kosmonauti létat na mezinárodní kosmickou stanici jedině na palubě ruské kosmické lodi Sojuz, což znamená, že se musí dopravit do pronajatého zařízení v kazašském kosmodromu Bajkonur.

V roce 2014 přijali zákonodárci USA opatření, které vyžaduje, aby se Spojené státy staly na ruských raketových motorech nezávislé. Nicméně, americké firmy nejsou schopny vyrábět motory s dostatečnými schopnostmi, které by odpovídaly RD-180. Američtí vojenští vůdci tvrdí, že budou schopni nakoupit motory vyrobené v USA až tak od roku 2020.

Společnost miliardáře Jeffa Bezose, Blue Origin, výrobce letecké techniky a poskytovatel letů do vesmíru, pracuje na alternativě k motorům RD-180 již 7 let.

Společnost United Launch Alliance získává motory RD-180 prostřednictvím rusko-amerického společného podniku RD Amross, pod něž spadá ruská firma Energomaš, která je zodpovědná za výrobu těchto motorů.

Generální ředitel RD Amross Michael Baker v dubnu sdělil Sputnik News, že tato spolupráce mezi Ruskem a USA byla „zářným příkladem“ americko-ruské týmové práce.

 

[wp_ad_camp_2]

 

„Společné programy spolupráce mezi Ruskem a Spojenými státy za posledních dvacet let byly zářným příkladem toho, jak mohou naše dvě země společně pracovat na uskutečňování velkých věcí,“ řekl Baker.

Překlad: raja, Zdroj: 1, 2


Vím o víc věcech, které američtí odborníci nebyli schopni vyrábět a proto si je museli obstarat od jiných zemí. Konkrétně jistý specifický druh bomby, kterou si kdysi dávno museli objednat u Německa, poněvadž na to zkrátka v USA neměli kapacity. Jo, když Amíci něco potřebují, tak to jsou hned s Ruskem kamarádi. „Zářný příklad rusko-americké spolupráce.“ To najednou Rusko není padouch zodpovědný za všechno zlo světa.

raja

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.