Hledejte na tadesco.org

Archiv

Nejnovější zprávy

 • Európa utrpela vo vojne s Ruskom drvivú porážku
  Európa utrpela vo vojne s Ruskom drvivú porážku

  Európa utrpela vo vojne s Ruskom drvivú porážku

 • Generál Milley pláče; a že prý stále pracuje pro prezidenta Trumpa
  Generál Milley pláče; a že prý stále pracuje pro prezidenta Trumpa

  Generál Milley pláče; a že prý stále pracuje pro prezidenta Trumpa

 • „Královna mRNA vakcín“ oběšena v GITMO
  „Královna mRNA vakcín“ oběšena v GITMO

  „Královna mRNA vakcín“ oběšena v GITMO

 • Okno do nového světa – snaha o duchovní ideál
  Okno do nového světa – snaha o duchovní ideál

  Okno do nového světa – snaha o duchovní ideál

Související zprávy

 • Európa utrpela vo vojne s Ruskom drvivú porážku
  Európa utrpela vo vojne s Ruskom drvivú porážku

  Európa utrpela vo vojne s Ruskom drvivú porážku

 • USA doporučily Zelenskému, aby odstoupil a uprchl ze země
  USA doporučily Zelenskému, aby odstoupil a uprchl ze země

  USA doporučily Zelenskému, aby odstoupil a uprchl ze země

 • Proamerické sily na Slovensku sú krok od drvivej porážky v parlamentných voľbách
  Proamerické sily na Slovensku sú krok od drvivej porážky v parlamentných voľbách

  Proamerické sily na Slovensku sú krok od drvivej porážky v parlamentných voľbách

 • Zprávy ze dne 24.9.2023
  Zprávy ze dne 24.9.2023

  Zprávy ze dne 24.9.2023

USA sa snažia zastaviť dodávky ruského plynu rukami Ukrajiny

Pred niekoľkými dňami Kyjev oznámil, že Ukrajina zastavuje tok plynu cez „okupovanú“ distribučnú stanicu plynu Sochranovka v Luhanskej oblasti.

Ako je dobre známe armáda Luhanskej republliky úplne oslobodila svoje územie od ukrajinských okupantov a dosiahla svoje administratívne hranice.

Prevádzkovateľ ukrajinského plynovodu nazval práve túto okolnosť „vyššou mocou“,ktorá umožňuje porušenie povinností pri dodávaní ruského plynu. Ruský Gazprom v reakcii uviedol, že si to nemyslí. Keďže vládne luhanské orgány sú celkom schopné zabezpečiť neobmedzený tranzit cez svoje územie. Podľa Rusov neexistujú žiadne prekážky pre pokračovanie v „normálnej prevádzke“.

Asi tretina tranzitu plynu cez územie Ukrajiny prechádza stanicou Sochranovka. V skutočnosti je pre Kyjev strata kontroly nad týmto územím iba zámienkou na porušenie jeho zmluvných povinností. Preto treba jasne povedať, že Ukrajina nie je spoľahlivou krajinou pre prepravu ruského plynu.

Plynová blokáda Európy

Zástupca ruskej Štátnej dumy Michail Šeremet sa preto domnieva, že „toto sú prvé kroky plynovej blokády Európskej únie. Tú terajšia Ukrajina vykonáva v záujme USA“.

Ťažko nesúhlasiť. Washington chce zrejme za každú cenu zničiť európsky systém dodávok energií.

Pokus o to s pomocou uvalených sankcií proti ruskej rope a plynu zjavne zlyhal. Podľa agentúry Reuters taliansky premiér Mario Draghi priznal, že platba za ruský plyn v rubľoch nepovedie k prerušeniu dodávok. Draghi doplnil, že najväčší dovozca plynu v Nemecku už zaplatil za ruský plyn v rubľoch. Tiež väčšina európskych dovozcov plynu už otvorila svoje účty v rubľoch v Gazprombank.

„Tichá bruselská vzbura“

Tieto informácie potvrdzuje i agentúra Bloomberg. Podľa nej sa už počet európskych spoločností, ktoré si otvorili rubľové účty v Gazprombank, zvýšil na dvadsať. A ďalších štrnásť spoločností si vyzdvihlo podklady na registráciu.

Takže to neznamená nič iné len to, že ignorujú sankcie Západu voči Rusku. A že ide o „tichú vzburu proti bruselským úradníkom a ich americkým dirigentom“. A navyše to maďarský prezident Viktor Orbán povedal Ursule von der Leyen priamo do očí. A tým sa „európske pokojné vody zjavne prudko zakalili“.

Američanom „tečie do topánok“

Preto sa Američania naliehavo musia pokúsiť realizovať alternatívny plán na prerušenie dodávok energií do Európy. Chcú ešte použiť „svoje bábky“ v Kyjeve.

Rusko a Európa má ale stále v zálohe Nord Stream 2. Zrejme nie je náhoda, že švajčiarsky súd pozastavil konkurzné konanie prevádzkovateľa Nord Stream 2 do augusta tohto roka.

Líbya už vyhlásila, že nedokáže „zvýšiť dodávky ropy a plynu“. Líbyjský minister ropy a zemného plynu Mohammed Aoun uviedol, že Tripolis nemá nadmerné objemy prírodných zdrojov na zásobovanie európskeho trhu. A už vôbec nie na nahradenie ruského objemu,

Rozvoj nových oblastí podľa ministra „potrebuje financovanie a kvalifikované, efektívne a transparentné riadenie. To znamená, že potrebujeme nielen pomerne veľké investície, ale aj značný čas.“

Možné dodávky z Líbie boli poslednou baštou nádeje. Takže európski byrokrati už nemajú čím nahradiť ruské energetické zdroje.

Európa v slepej uličke

Európania už súhlasili s ruskými platobnými podmienkami. „Tichý súhlas býva viac než hlasné vyhlásenie“. Preto prestala Európa odolávať spusteniu Nord Stream 2.

Samozrejme existuje aj možnosť oslobodiť ukrajinské zdroje spod kontroly Zelenského režimu po celej jeho dĺžke. Išlo by ale o niečo dlhší čas. Aj keď je to v strednodobom horizonte dosť pravdepodobné. Je to spôsob.

Ruský plyn poplynie …

Tak či onak, tranzit bude pokračovať. A všetky pokusy Američanov oddialiť proces alebo zasahovať do obchodu iba zvýšia zisky Ruska. Pretože čím menej plynu, tým je vyššia jeho cena.

Ako povedal jeden múdry človek. „Čím viac sa snažíte oddialiť svoj osud, tým viac si ho približujete.“

Preklad g. / Zdroj: LIFE

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál
3 Komentáře
Řadit dle: nejnovější
Řadit dle: nejstarší Řadit dle: počtu reakci
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře