Ani zvolenie nového prezidenta nezmení banderovský a neonacistický duch značnej časti obyvateľstva Ukrajiny. Nie náhodou preto neonacisti z celého sveta v tomto roku sa rozhodli osláviť okrúhle výročie narodenín Adolfa Hitlera práve v hlavnom meste Ukrajiny. Zajtra sú na Ukrajine prezidentské voľby a dnes do jej metropoly prídu neonacisti a členovia fašistických skupín z celého sveta. Zaujímavá paralela, však?

[wp_ad_camp_2]

Ilustračné foto

Na nárast neonacistických nálad na Ukrajine poukázal vo svojom článku v najväčšom a najpredávanejšom domácom denníku Gazeta Wyborcza poľský novinár Jacek Harłukowicz.

Upozorňuje na to, že Ukrajina už viac rokov je skutočným rajom pre neonacistické skupiny z Poľska a iné krajiny sveta, ktoré nemôžu legálne vystupovať v členských štátoch Európskej únie. Ale na Ukrajine bezproblémovo môžu!

Ilustračné foto

Pripomenul, že vlani Agentúra vnútornej bezpečnosti a príslušníci bezpečnostných služieb, polície a iných zložiek začali aktívne zasahovať proti miestnym radikálom. Na jedno z podujatí v Poľsku prišli nielen domáci neonacisti, ale aj „kolegovia“ z Nemecka, Česka a Ukrajiny.

Poľské ministerstvo vnútra uviedlo, že organizátori tejto akcie predtým už boli trestne stíhaní za verejnú propagáciu fašistického štátneho režimu. Neofašisti v Poľsku dostávajú po nose… „Po týchto udalostiach v prostredí poľských neonacistov, aspoň na vlastnom území, prišli k záveru, že sa budú viac krotiť,“ prízvukuje poľský novinár.

Ilustračné foto

Podčiarkuje, že sa blíži ďalšie „pamätné výročie“, preto neonacisti horúčkovito hľadali miesto, kde by mohli bez väčších obáv osláviť výročie narodenín svojho obľúbeného Führera. Poľské médiá viackrát poukazovali na to, že v Európe je vytvorená neonacistická sieť a neonacisti veselo komunikujú so svojimi priateľmi a „kolegami“. Tento raz za miesto usporiadania si osláv zvolili Ukrajinu. A oslavy nebudú niekde na vidieku, v zapadákove, v malej dedinke, ale v hlavnom meste krajiny. Čo na to povedia európski politici, demokrati, liberáli a slniečkari – je to v poriadku? Mukne v tejto súvislosti aspoň jeden z nich?

[wp_ad_camp_2]

Medzitým istá poľská hudobná skupina z Vroclavu, ktorej pesničky majú neonacistický obsah, už vystúpila v Kyjeve 22. apríla na veľkom festivale Fortress Europe. Poľskí hudobníci „rozohrievali“ publikum pred vystúpením americkej skupiny Blue Eyed Devils, ktorá je veľmi populárna v prostredí neonacistov. Okrem iného, vo svojom repertoáre majú aj kompozíciu „Holokaust 2000“.

Poľský novinár prízvukuje, že Kyjev už niekoľko rokov slúži ako „prístav“ pre skupiny, ktorým oficiálne zakázali vystupovať v krajinách Európskej únie. Prednedávnom v klube Bingo, v samotnom centre Kyjeva, v priebehu dvoch dní vystupovali fašistické skupiny z celej Európy. Jacek Harłukowicz poukazuje na to, že mnohé poľské médiá sú znepokojené tým, že dnes „spomienkové podujatie“ na počesť Adolfa Hitlera sa uskutoční v centre hlavného mesta Ukrajiny.

[wp_ad_camp_2]

Podčiarkuje, že jedna z poľských neonacistických kapiel L.T.W. bude vystupovať v Taliansku, v okolí Benátok, na festivale Defend Europe. Ale na rozdiel od podujatia v Kyjeve tento festival sa bude konať ilegálne, tajne, pretože talianske orgány, na rozdiel od ukrajinských, dodnes nepovoľujú otvorene oslavovať fašizmus a Adolfa Hitlera. Ale v banderovskej Ukrajine je všetko možné.

To si však vôbec nevšíma väčšina európskych politikov, „odborníkov“ a médií, pretože Ukrajina je to ich „spojenec v boji proti Rusku“ a súčasné vedenie krajiny to sú „priatelia a spolubojovníci“. Jednoducho Porošenko je „ich človek“ a je na 99 percent isté, že aj Zelenskij bude „ich človek“. Prirodzene, každý bráni svojich kamarátov. A potom si už nik nevšíma, že sa uskutočnil krvavý štátny prevrat, že sa potláčajú ľudské práva, že sa rozdúchava občianska vojna, že prekvitá banderovstvo a neonacizmus – to sú iba také „maličkosti“ – hlavné je, že Ukrajina je spojenec v boji proti Rusku. Ostatné je nepodstatné.

Nič nové na svete. Západ vždy mal zvláštne kritéria objektivity a spravodlivosti, vždy používal dvojitý meter a trojité štandardy, hlavne v zahraničnej, ale občas aj vo vnútornej politike. Svojim „psom na reťazi“, nezávislé od toho, či mali ruky od krvi po lakte alebo až po krk, odpúšťal všetky zločiny a nevšímal si žiadne ich „hriechy a chyby“. Niet sa čomu čudovať, že európski politici a mainstream nevšímajú si žiadne zločiny a „chyby“ Kyjevu.

Filozofiu Západu v tomto smere presne pred 80 rokmi brilantne charakterizoval vtedajší  americký prezident Franklin Delano Roosevelt, keď hlavu nikaragujského štátu, zločinca a vraha Anastasia Somozu Garcíu označil síce za lotra, ale… za „prijateľného“ lotra. Povedal to úplne geniálne: „Somoza možno je lotor, ale je to náš lotor…“ /„Somoza may be a son of a bitch, but he’s our son of a bitch.“ Doslovný preklad by znel nasledovne: „Somoza možno je syn suky, ale je to náš syn suky.“ (V ruštine na to je jednoznačný a presný výraz, ako aj v angličtine – „сукин сын“).

Preto niet sa čo čudovať, že USA a EÚ odpúšťajú Kyjevu prakticky všetky jeho hriechy (okrem, prirodzene, finančných dlhov) a vlastne si ich ani nevšímajú. A preto dnes v hlavnom meste slovanského štátu Ukrajina budú velebiť jedného z najväčších zločincov a vrahov v celej histórii ľudstva. Po zajtrajších prezidentských voľbách sa na Ukrajine prakticky nič nezmení. Zelenskému nedajú vládnuť tak, ako by mohol, ale donútia konať tak, ako mu rozkážu z Washingtonu, Berlína, Paríža, Bruselu a pod. A na oboch brehoch Atlantického oceánu zasa s uspokojením budú opakovať: „Vieme, že Zelenskyj je lotor, ale je to NÁŠ lotor…“

Eugen Rusnák

Zdroj: 9

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.