Glazovaná keramická kachlička s obrazem archanděla Gabriela je možná nejstarší známý obraz renesančního umělce Leonarda da Vinciho. K závěru, že dílo vytvořil skutečně on, došli dva italští odborníci, kteří obraz ve čtvrtek představili na tiskové konferenci v Římě. Informovala o tom agentura ANSA a u nás ČTK.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Kopie díla, které měl Leonardo vytvořit v 18 letech, je od pátku vystavena v Římě. „Máme mnoho děl, která vytvořil Leonardo v pozdějším věku, jako Mona Lisa či Poslední večeře, ale tohle dílo vnáší pohled do umělcova mládí,“ řekl profesor Ernesto Solari, který dílo spolu s expertkou Ivanou Bonfantinovou zkoumal.

Podpis na obraze není pouhým okem vidět, ale experti ho zkoumali infračerveným zářením. Na archandělově tváři nalezli malými písmeny nápis „Da Vinci Lionardo rok 1471“. Podpis je trochu rozmazaný, což se podle expertů stalo při vypalování v peci, nikoli při falzifikaci. Nicméně objevují se už i pochybnosti. Britský odborník na Leonardovo dílo Martin Kemp říká: „Pojetí vlasů se mi zdá nepřesvědčivé a detaily oblečení také.“ Podle něj portrét neodpovídá da Vinciho rukopisu, jímž vytvořil mezi lety 1472 až 1475 obraz Zvěstování.

„Domníváme se, že je to Leonardův autoportrét. Archanděl Gabriel byl tehdy lidmi vnímán podobně jako dnes rocková hvězda a lidé se s ním chtěli ztotožnit,“ tvrdí naopak profesor Solari. Že by ale zrovna Leonardo, jeden z největších a nejvyspělejších duchů všech dob, chtěl sám sebe malovat v takovém duchu?

Keramická destička s obrazem archanděla Gabriela patří už od roku 1499 italské aristokratické rodině Fenicia, která pochází ze severu Itálie. Rodina se dlouho domnívala, že jde o cenné dílo, ale nenapadlo ji, že by autorem mohl být Leonardo da Vinci. Rodina doufá, že ji odkoupí italský stát a že bude umístěna v muzeu.

A tady se možná skrývá i pointa. Pokud by od rodiny koupil italský stát normální obraz archanděla, a pokud by koupil archanděla od Leonarda, rozdíl může činit pár milionů… Vždyť umění je obrovský byznys Jestli by nebylo lepší jej zadluženému italskému státu věnovat.

 

[wp_ad_camp_2]

Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.