Zvláštní služby Kazachstánu zadržely agenta zahraniční rozvědky, který připravoval atentát na kazašského prezidenta Kasyma-Jomarta Tokajeva, informovala v neděli tisková služba Výboru národní bezpečnosti republiky.

„Dne 25. března 2022 ve městě Nur-Sultan kontrarozvědka zadržela agenta zahraniční rozvědky, občana Kazachstánu „А“, který plánoval útok proti prezidentovi Kazachstánu a řadě vysoce postavených státních úředníků. Současně plánoval teroristické činy proti pracovníkům speciálních služeb a orgánů činných v trestním řízení,“ uvádí se v prohlášení.

Při prohlídce byla nalezena odstřelovací puška zahraniční výroby s tlumičem, omamné látky a velké množství peněz. Zbraň byla do Kazachstánu přivezena po částech a byla profesionálně zamaskována.

„Agent „А“ navíc pracoval na úkolech týkajících se propagace protiruské propagandy v Kazachstánu a posilování rusofobních postojů veřejnosti zveřejňováním příslušných materiálů na sociálních sítích. V průběhu předběžného vyšetřování se kazašský občan přiznal, že výše uvedené činy páchal na základě zadání a v zájmu cizího státu,“ vysvětlila tisková služba.

V současné době Výbor národní bezpečnosti vyšetřuje případ podle článků o přípravě a pokusu o trestný čin a o spáchání teroristického činu podle trestního zákoníku.

Zdroj: TASS (3.4.2022)

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.