Pro realizaci změn v ústavě bude potřeba změnit asi sto ústavních a federálních zákonů, uvedl spolu-předseda pracovní skupiny pro změny a náměstek Státní dumy, Pavel Krašeninnikov. Řekl to na on-line setkání pracovní skupiny s prezidentem Vladimírem Putinem.

Podle náměstka jsou očekávané návrhy zákonů podmíněně rozděleny do pěti okruhů. Jeden bude zahrnovat sociální jistoty, požadavek na indexaci důchodů, na podporu rodiny a na otázky vzdělávání. Druhá skupina bude kombinovat změny v oblasti zdravotnictví, vědy a kultury. Ve třetí skupině budou zákony o změnách ohledně přerozdělení mocenských pravomocí, o otázkách obecné a veřejné správy, o volbách.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Do čtvrté skupiny zahrnul změny z oblasti obrany a bezpečnosti, a nedotknutelnosti území. V páté – změny v podnikání, v soukromé iniciativě, v ochraně vlastnických práv a „samozřejmě“ v rozvoji neziskového sektoru a institucí občanské společnosti.

Krašeninnikov také uvedl, že záležitosti týkající se jednoty veřejné moci, by měly být rozvíjeny v zákoně o Státní radě.

„Jeví se mi, že naše skupina může vystupovat jako účinná platforma pro složky moci, mezi regiony, mezi místní správou, mezi institucemi občanské společnosti a řešit ty úkoly a cíle, které nám nová ústava předkládá,“ zdůraznil.

Spolu-předseda skupiny, senátor Andrej Klišas poznamenal, že „parlament bude muset v brzké době přijmout celý balík velmi důležitých zákonů z důvodu aktualizace ústavy,“ a slíbil, že tyto návrhy zákonů budou brzy předloženy Státní dumě.

Třetí spolu-předsedkyně skupiny a ředitelka Ústavu legislativy a srovnávacího práva při vládě, Talija Chabrijeva řekla, že je potřeba změnit nejen federální, ale i regionální a obecné zákony. Podle jejich slov: „Podle přibližných výpočtů, pokud budeme odkazovat na právní předpisy subjektů Ruské federace, je nutné vyjasnit a změnit nejméně 650 stanov a zákonů subjektů Ruské federace.“

 

[wp_ad_camp_2]

 

Hlasování o změnách skončilo 1. července. Ústřední volební komise shrnula své závěry 3. července. Vladimír Putin oznámil, že změny vstoupí v platnost dne 4. července. Mluvčí Státní Dumy Vjačeslav Volodin uvedl, že poslanci začnou pracovat okamžitě na návrzích zákonů, nezbytných k provedení změn. (Poznámka: v tomto odkazu Vjačeslav Volodin řekl, že „ten, kdo převzal na sebe povinnosti poslance, politika, musí pochopit: politik, poslanec nemá dovolenou, to jsou jen zvyklosti. Ten, kdo přišel odpočívat, si musí jasně uvědomit, že je to konec jeho politické kariéry, a nikoli její pokračování. Naši poslanci jsou zodpovědní, doufám, že všichni pochopí, že nyní musíme pracovat na nových zákonech.“).

Pro tadesco vybrala a přeložila éter | Zdroj: Interfax

 

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.