Italský autor tvrdí, že katolická církev v posledních stoletích nahromadila celkem 30 000 tun zlata. Zlato je ale jen malá část majetku Vatikánu…

Italský spisovatel, novinář a vatikanista Claudio Rendina ve své knize Zlato Vatikánu (L’oro del Vaticano) tvrdí, že katolická církev během několika staletí své existence nashromáždila celkem asi 30 000 tun zlata. Podle dosavadních odhadů to odpovídá zhruba třiceti procentům zlata, které se tehdy ve světě těžilo, a je to víc, než kolik zlata má prvních deset států, jež drží zlaté rezervy.

Ze statistiky vyplývá, že Spojené státy, Německo, Itálie, Francie, Čína, Rusko, Švýcarsko, Japonsko, Nizozemsko a Indie dohromady oficiálně vlastní celkem 22 429,1 tuny zlatého kovu v rámci svých devizových rezerv. To je velké množství zlata, které stojí asi jeden bilion dolarů. Při současné ceně 42,98 dolaru za gram stojí 30 000 tun asi 1,3 bilionu dolarů.

 

Vzhledem k tomu, že Vatikán od 14. do 17. století kontroloval až 60 % celosvětové zásoby zlata, nevypadá tato suma až tak nereálně. Portugalci, Španělé, Francouzi a další vyrabovali mnoho zlata a Vatikán také není zrovna transparentní, pokud jde o jeho majetkové poměry. Vatikán tím mohl podle Rendiny uvést v omyl své vlastní ovečky, aby si samy platily za renovaci kostelů a kaplí, stejně jako za zaměstnance církve.

I kdyby se nakonec jednalo jen o 10 000 tun zlata a ne o 30 000 tun, které Vatikán vlastní, je to ohromná suma. Vlastnictví katolické církve je však mnohem pestřejší: firmy, akcie, pozemky, lesy, rybníky, nemovitosti či umělecká díla.

Holt i křesťanství něco stojí… Ježíš by se asi divil.

Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.
Loading...

AdBlock je aktivní

 

 

Používáte nástroj pro blokování reklamy. 

Budeme rádi, když naši práci oceníte a nastavíte pro tento web výjimku v Adblocku.

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.