Vatikán zasáhl, aby zastavil zveřejnění prohlášení katolických biskupů ve Spojených státech amerických, které ostře kritizuje politiku Joea Bidena, která je v přímém rozporu s církevní výukou.

Prohlášení z 20. ledna, podepsané prezidentem Katolické biskupské konference Spojených států amerických (USCCB), arcibiskupem José Gomezem, oznamuje, že „náš nový prezident se zavázal, že bude prosazovat určité politiky, které by prosazovaly morální zlo a ohrožovaly lidský život a důstojnost, a to nejznačněji v oblastech potratů, antikoncepce, manželství a pohlaví.“

„Hluboce znepokojující je svoboda církve a svoboda věřících žít podle svého svědomí,“ stálo v prohlášení.

 

[wp_ad_camp_2]

 

Internetový katolický zpravodajský server The Pillar přinesl ve středu zprávu, že vatikánský Státní sekretariát podnikl neobvyklý krok a vetoval prohlášení biskupů, aby zabránil jeho vydání nebo je alespoň oddálil.

V prohlášení, které mělo být zveřejněno ve středu v devět hodin dopoledne (středoevropského času), arcibiskup Gomez prohlásil, že „národním biskupům je svěřena povinnost hlásat evangelium v celé jeho pravdě a moci, v sezóně i mimo sezónu, i když je toto učení nepohodlné nebo když evangelijní pravdy odporují směrům širší společnosti a kultury.”

Dokument uvádí, že spolupráce s prezidentem Bidenem bude specifická, neboť „je naším prvním prezidentem po šedesáti letech, který vyznává katolickou víru.“

„Máme vážné obavy z mnoha hrozeb, jimž je v naší společnosti vystaven lidský život a důstojnost,“ poznamenává arcibiskup. „Ale jak nás učí papež František, nemůžeme mlčet, když se v naší zemi rok co rok prostřednictvím potratů zavrhuje téměř milion nenarozených životů.”

Protože se Katolická zpravodajská agentura domnívala, že text již byl zveřejněn, a zveřejnila zprávu o prohlášení ve středu krátce po sedmé hodině ráno.

Zpravodajský web The Pillar oznámil, že úterní prohlášení v americké Katolické biskupské konferenci rozvířilo vášnivou debatu, kdy s námitkami přišli mimo jiné kardinál Joseph Tobin z Newarku a kardinál Blase Cupich z Chicaga.

Zpravodaj The Pillar se od zdrojů dozvěděl, že papež František měl vydat prohlášení o Bidenově administrativě, které se mělo časově shodovat se středeční inaugurací, což ve Vatikánu vzbudilo obavy, že preventivní prohlášení arcibiskupa Gomeze by mohlo papeži ještě více zkomplikovat situaci.

 

[wp_ad_camp_2]

 

„Potraty jsou přímým útokem na život, který zraňuje zároveň i ženu a podrývá rodinu,” tvrdí prohlášení. „Není to jen soukromá záležitost. Vyvolává znepokojivé a zásadní otázky bratrství, solidarity a začlenění do lidského společenství. Je to také otázka sociální spravedlnosti.”

„Nemůžeme ignorovat skutečnost, že míra potratů je mnohem vyšší mezi chudými a v rámci menšin, a že tento postup se pravidelně používá k eliminaci dětí, které by se narodily se zdravotním postižením,” uvádí.

Jak uvedly Breitbart News, Prezidentský inaugurační výbor (PIC) Joea Bidena se spojil s potratovým gigantem Planned Parenthood, takže každý, kdo přispívá do Bidenova Pole vlajek (Field of Flags), zřízenému na National Mall k jeho inauguračnímu ceremoniálu, bude automaticky přidán do e-mailového seznamu plánovaného rodičovství.

Loni v červnu se pan Biden se objevil v reklamě na Plánované rodičovství, kde sliboval plnou podporu svého prezidentství právu na potraty.

V té reklamě Biden slíbil rozšíření zdravotní péče pro ženy a podporu potratů v tuzemsku i v zahraničí.

„Společně zvrátíme globální roubík, domácí roubík a obnovíme program Title X,“ pokračoval Biden v narážce na politiku Ronalda Reagana v Mexico City i na Hydeův dodatek, který omezuje využívání federálního fondu na podporu poskytovatelů potratů.

„Budeme chránit ústavní právo žen si vybrat a jsem hrdý, že mohu stát v tomto boji při vás,“ řekl Biden.

Přeložila jana | Zdroj: Breitbart

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.