Vedci Univerzity v Bedfordshire v Anglicku vyzývajú k uvoľňovaniu sulfátových aerosólov do ovzdušia aby sa tým zatienilo Slnko. Myslia si, že im to pomôže zastaviť miznutie korálov.

 

[wp_ad_camp_1]

 

Vedci veria, že to bude mať vedľajší prínos a geoinžinierstvo bude schopné zastaviť hurikány.

Natural Blaze píše v správe:

Hurikány sa tiež podieľajú na ničení koralových útesov a tento rok sme zaznamenali niektoré veľmi silné.

Myslia si, že neprirodzené ochladzovače planéty -sulfátové „slnečníky“ nad oceánmi, sú tou správnou cestou akou sa treba vydať. Štúdia vykonaná Jamesom Crabbeom z Univerzity v Bedfordshire testovala túto formu geoinžinierstva a myšlienku vytvorenia oblakov striekaním sulfátových (dioxid) aerosólov do hornej atmosféry, ponad Karibskú oblasť.

Pomocou počítačových modelov k predpovedaniu teplôt a aktivity korálov od roku 2020 do 2069 usúdili, že ich navrhované riešenie je najlepšie aby tým znížili teploty a udržali populácie korálov. Navyše, myšlienka sprejovania atmosféry sulfátmi ku kontrole hurikánov bola tiež diskutovaná.

Ich teória predpokladá, že blednutie korálov nastáva vtedy, keď má more príliš vysokú teplotu. Korály vyženú malé riasy, žijúce v ich tkanivách, ktoré majú za úlohu živiť korál pomocou fotosyntézy. Ale vyhnaním týchto rias korál vybledne do biela a uhynie podvýživou. Takže vedci majú jeden spoločný cieľ jednoducho održať teplotu mora nižšie.

Avšak, je tu pár problémov spojených s túmto úmyslom.

Za prvé, stratégia takejto ohromnej veľkosti by mohla mať dramaticky zničujúci dopad na celú ekológiu, najmä ak naruší prirodzený chod prílivu a odlivu. Za druhé – geoinžinierstvo je v chode už približne dve dekády používajúc ťažké kovy a hliníkové nanočastice pokrávajúce celú oblohu pomocou chemtrails lietadiel.

 

[wp_ad_camp_1]

 

Udržiavajú sa a rozptyľujú sa o  mnoho viac hodín ako contraily predtým. A napriek tomu nám stále tvrdi, že sa to nedeje. Na druhej strane nám hovoria, že v budúcnosti geoinžinierstvo pomôže ochladiť Zem (aj keď geoinžinierstvo sa uplatňuje, zdá sa že koreluje so vzrastajúcou teplotou). Namiesto toho, aby sa pomocou formy geoinžinierstva, ktorá prebieha práve teraz, dosiahlo požadované zníženie prieniku svetla, v skutočnosti spôsobuje, že ľudia majú pocit, že žijú v konvekčnej peci, aj keď svetlo môže byť naozaj odklonené.

Teda, tretí problém v ich modely spočíva v tom, že vynechali túto významnú zložku prebiehajúceho geoinžinierstva a tou je čas. Umelý zásah do počasia a viditeľného slnečného svetla. Niektorí ľudia vinia práve prebiehajúce geoinžinierstvo za skutočnú príčinu blednutia koralových útesov prostredníctvom znižovania slnešného žiarenia a predpokladajú, že to môže vyhladovať riasy a ako dôsledok začnú čerpať energiu z korálov, rýb atď. V skutočnosti naozaj nevieme, ale ak je to pravda, budeme musieť uznať skutočné dopady globálneho zastierania Slnka.

Je zrejmé, že článok v New Scientist venovaný cyklusu riešení a teórií vyzerá akoby mal viesť čitateľa k pôvodnému riešeniu – geoinžinierstvu

Niektorí z respondentov mali menej extrémne riešenia, ako pomôcť koralovým útesom. Ale aj tak, stále zahŕňajú zmenu ekologického poriadku napríklad pomocou vstrekovania malých bublín do oceánu a pod.

 

[wp_ad_camp_1]

 

Na drhej strane, ako prvý protestujúci proti geoinžinierstvu je Harvardský profesor, ktorý tvrdí, že riadenie slnečného žiarenia má vedľajšie účinky. Napríklad: „Mohlo by to narušiť poveternostné podmienky a monzúny“, čo by dramaticky znevýhodnil plánovacie poľnohospodárske modely. Avšak, svoju vlastnú argumentáciu zakončil a povedal, že teroristi by mohli zastaviť tento proces a to by sa všetky výhody geoinžinieringu stratili.

Crabbe priznáva že nevieme…. ako by to ovplyvnilo celkovo morský ekosystém. Ale situácia je v súčasnosti tak závažná, že je potreba s tým niečo urobiť.

 

Preklad: anna, Zdroj: 1

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.