Joan Grimalt, ředitel Výzkumného a vývojového centra CSIC, který byl jedním z výzkumných pracovníků, kteří podepsali zprávu, ve které zaručuje nízkou pravděpodobnost nákazy v plážových a bazénových vodách.

Podle vědců, kteří zveřejnili zprávu o přenosu viru ve slaných a chlorovaných vodách, je koupání na plážích a v bazénech zcela bezpečné. Jedním ze signatářů je lékař v oboru chemických věd a profesor, člen Vysokoškolské rady pro vědecký výzkum (CSIC), Joan Grimalt, který přišel k nám do redakce Andalusia morning, aby nám řekl, že „sůl a množství chloru v bazénech ničí virus.“ Kromě toho je přesvědčen o velmi nepravděpodobném přežití Covid-19 v plážovém písku, což je také předmětem několika studií, které o tomto tématu byly zveřejněny. „Musí se to více prostudovat, ale písek má dost soli a zahřívá se, takže to také ničí virus,“ řekl.

 

Další věcí, podle Grimalta, jsou ale také ostatní vybavení pláží a bazénů. „O co je třeba se postarat jsou dalších prvky, které lidé používají mimo vodu, jako jsou zábradlí, sloupy apod. Také se musí dezinfikovat vodou a lejií (lejía – španělský nejfrekventovanější domácí desinfekční prostředek sestávající s kombinace chlóru a louhu) houpací sítě, židle a stoly plážových barů pokaždé, když se vymění zákazníci. Virus na hladkých površích může být infekční celé dny,“ vysvětlil.

Pro tadesco přeložil Pedro | Zdroj: 5

Loading...
Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.