Venezuela opět dala velvyslankyni EU 72 hodin na opuštění země. Blok však trval na vyjednávání.

Venezuela již dříve nařídila vyhoštění Isabel Brilhante Pedrosové, ale později od tohoto kroku ustoupila.

Venezuela vyhostila vedoucí delegace Evropské unie v Caracasu. Dala jí 72 hodin na opuštění jihoamerické země. Ve středu to řekl ministr zahraničí Jorge Arreaza.

Rozhodnutí přišlo poté, co ministři zahraničí EU uvalili sankce na 19 předních venezuelských představitelů kvůli porušování lidských práv a „podkopávání demokracie.“

 

[wp_ad_camp_2]

 

„Podle instrukcí prezidenta Nicolase Madura, je Isabel Brilhante Pedrosa, velvyslankyně Evropské unie v naší zemi, prohlášena za ‚persona non grata,‘ a má 72 hodin na opuštění Venezuely,“ uvedlo tak ministerstvo zahraničí na Twitteru.

 

„Doufejme, že v Evropské unii dojde k reflexi. Snad se nám podaří obnovit mosty porozumění, dialogu, a snad se naučí respektu,“ řekl Arreaza podle agentury AFP.

Jak EU reagovala?

EU požaduje, aby Venezuela přehodnotila rozhodnutí o vyhoštění.

„EU hluboce lituje tohoto rozhodnutí, které povede pouze k další mezinárodní izolaci Venezuely. Vyzýváme ke zrušení tohoto rozhodnutí,“ řekla mluvčí EU Nabila Massraliová.

„Venezuela může překonat svou pokračující krizi pouze vyjednáváním a dialogem, k němuž je EU plně odhodlána, ale jejž toto rozhodnutí přímo podkopává, Massrali dodal.

V minulém roce už jednou Maduro portugalské státní příslušnici Isabel Brilhante Pedrosaové 72 hodin na opuštění země v reakci na předchozí sankce dal.

Vláda se však později s EU dohodla na pozastavení vyhoštění.

Proč EU uvalila na Venezuelu sankce?

 

[wp_ad_camp_2]

 

V pondělí EU uvalila nové sankce na 19 úředníků poté, co Madurovi spojenci vyhráli legislativní volby, což opozice považovala za podvod.

Omezení se zaměřila na guvernéra, členy Národního shromáždění, velitele ozbrojených sil a tři členy venezuelské volební rady, včetně jejího prezidenta.

Od roku 2017 tento blok uvalil na venezuelské představitele omezení zahrnující mimo jiné zákazy cestování, zmrazení majetku a embarga na zbraně, jež by úřady mohly použít při porušování lidských práv.

Nové sankce zvyšují celkový počet zacílených venezuelských představitelů na 55.

Pro tadesco přeložila jena | Zdroj: dw.com

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.