S tím, jak se rozšiřovalo umlčování všech projevů namířených proti MSM v celé Big Tech (velké technologické společnosti), začali lidé po celém světě opouštět Google, Safari a další vyhledávače a využívat namísto nich DuckDuckGo. Rush Limbaugh byl podle všeho velikým zastáncem vyhledávače před tím, než zemřel na rakovinu. A Američané všude po světě měli konečně pocit, jako by nejen našli vyhledávač, který by skutečně „nebyl zlý“ (to je to, co lidem říká motto Googlu), ale který by chránil jejich soukromí a umožnil bezplatné vyhledávání na internetu, aniž by si bylo s výsledky vyhledávání různě pohráváno.

To vše nyní skončilo

Zatímco mainstreamové interpretace se shodovaly v tom, že vodku je třeba vylévat, ukrajinské nacisty podporovat, a že je tam příliš mnoho ruských dezinformací, DuckDuckGo nyní prohlásil, že nyní začnou cenzurovat stránky, jejichž obsah považují za ruské dezinformace!

V tom je ovšem problém: Kdo může rozhodovat o tom, co je dezinformace?

Když už nic jiného, poslední dva roky nás naučily, že arbitři pravdy nám často bezostyšně lžou. Dva týdny na srovnání byly jako nic. Vzpomínáte, jak vše, co bylo v rozporu s vyprávěním Jussieho Smolleta, bylo „nebezpečnými konspiracemi?“

Až příliš mnoho „konspirací“ bylo později vrchními institucemi uznáno za pravdivé poté, co se pravda stala až příliš rozšířenou a nevyvratitelnou. Určování toho, co je považováno za „dezinformace“ často není ničím jiným než fasádou pro umlčení těch, s nimiž nesouhlasíme.

Když uživatelé začali reagovat na tweety generálního ředitele a zakladatele firmy DuckDuckGo Gabriela Weinberga, dali mu jasně najevo, že důvodem, proč se rozhodli využít jeho vyhledávač, bylo vyhnout se znevažování webů, což Weinberg potvrzoval odpověďmi, že DuckDuckGo je především o soukromí.

Prozatím se zdá, že se jedná o nedorozumění na straně Weinberga

Jistě, tito lidé se s největší pravděpodobností zajímají o soukromí, ale DuckDuckGo našel množství nových uživatelů v důsledku umlčování proamerických hlasů ze strany Big Tech. Lidé se na tuto platformu hrnuli s nadějí, že konečně naleznou způsob, jak najít informace související s tématem, aniž by se museli obávat o výsledky svého vyhledávání a potýkali se s politickými omezeními.

Ujišťování uživatelů, zda se jejich vyhledávač uchýlil k odfiltrování „dezinformací“ či nikoli, vyvolává jen špatné vzpomínky na počínání Big Tech v minulosti (a také v současnosti).

Neměli bychom však zapomínat, že v roce 2020 se DuckDuckGo skutečně potýkal s problémy se vztahy s veřejností poté, co TechWorm (spolu s dalšími) oznámil, že DuckDuckGo (DDG) přenášel historii prohlížeče uživatelů na DDG servery bez souhlasu koncových uživatelů. Ať už k tomu došlo úmyslně nebo ne, jde o to, že to u veřejnosti vyvolalo vážnou míru podezření ohledně toho, zda DuckDuckGo byl či nebyl skutečně tak soukromý, jak tvrdili.

Gabriel Weinberg možná právě tímto signálem ctnosti způsobil své společnosti nenapravitelnou škodu

Na sociálních sítích se vynořují četné zprávy o tom, jak lidé opustili tento vyhledávač a už nikdy se k němu nevrátili.

Již dříve se uvádělo, že DuckDuckGo má 3% podíl na všech internetových vyhledáváních po celém světě. Je velmi pravděpodobné, že tento Weinbergův krok způsobí, že podíl na všech internetových vyhledáváních klesne na desetinné číslo. Já osobně jsem toho názoru, že Weinberg se bude muset ve velmi blízké budoucnosti v DuckDuckGo pustit do hromadného propouštění.

Stále se najdou lidé, kteří aplikaci využívají z lenosti nebo (potenciálně) na vyjádření souhlasu s Weinbergovým postojem, ale z mé vlastní anekdotické zkušenosti každý, koho znám a kdo používá DDG, bude pravděpodobně hledat jiné alternativní vyhledávače, a nemyslím si, že moje zkušenost je anomálií. DuckDuckGo měla velmi specifickou zákaznickou základnu a Weinberg je prostě dobrovolně odstrčil. A kvůli čemu? Ukrajina i Rusko mají závažnou úroveň propagandy, která je v současnosti chrlena. Očekává snad Weinberg, že mu jeho zákaznická základna svěří diktování toho, co je pravda a co není?

Alternativy k DuckDuckGo vyplňují nově objevenou mezeru

V reakci na oznámení DuckDuckGo přišel vyhledávač Brave s prohlášením, že neznevažuje a necenzuruje žádný ze svých výsledků vyhledávání a nikdy nebude. Jedná se o nepochybný posun v množství získaných uživatelů, kteří hledají alternativu k DuckDuckGo v době, kdy začíná exodus, a s velkou pravděpodobností se jim to podaří. Vyhledávač Brave zaznamenal v průběhu roku 2020 mohutný příliv uživatelů a v letošním roce se pravděpodobně dočká ještě většího.

Lidé nemají rádi, když se před nimi skrývají výsledky vyhledávání. Také nemají rádi, když jim někdo říká, čemu mají věřit, co je skutečné a co není. Lidé chtějí odhalovat pravdu sami pro sebe – dělat vlastní rozhodnutí. A právě kvůli tomu, že to Weinberg odmítá uznat, čekají jeho firmu těžké časy.

Co si o tom myslíte?

Myslíte si, že Duck Duck Go je oprávněn dehonestovat ruské weby? Chystáte se měnit své vyhledávače? Které vyhledávače byste doporučili?

Přeložila j. | Zdroj.

Já osobně jsem přestala DuckDuckGo používat a nepoužívám už ani StartPage, který vybíral peníze pro Ukrajinu. Nyní používáme tyto:

Qwant ( qwant.com )

Yandex (yandex.com )

Brave ( search.brave.com ) (též vynikající prohlížeč Brave – brave.com )

You ( you.com )

Swisscows ( swisscows.com )

tereza

 

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.