Noviny smazaly části rozhovoru, v němž se ukrajinský vůdce rozohnil, když byl konfrontován s uniklými dokumenty.

Deník Washington Post vymazal velkou část rozhovoru s ukrajinským prezidentem Vladimirem Zelenským, v němž se obořil na údajné „zrádce“ ve svých řadách. RT zveřejňuje tu celou část, kterou americké noviny raději skryly.

Následující část se objevila v rozhovoru s ukrajinským prezidentem v sobotu. Do neděle byla bez vysvětlení odstraněna. Poté, co se noviny věnovaly trojici nedávno uniklých dokumentů Pentagonu, které – mimo jiné – odhalily, že USA monitorují Zelenského komunikaci, předložily mu nové obvinění, o němž americká média dosud neinformovala.

Poznamenejme, že Jevgenij Prigožin je zakladatelem a šéfem ruské soukromé vojenské společnosti Wagner Group, která v současnosti v Doněcké lidové republice bojuje.

Washington Post (WaPo): Z dokumentů vyplývá, že GUR – vaše zpravodajské ředitelství, má s Jevgenijem Prigožinem kontakty po tajných kanálech, o kterých jste věděl, včetně setkání společně s Jevgenijem Prigožinem a důstojníky GUR. Je to pravda?

Zelenský: To je záležitost vojenského zpravodajství. Chcete, abych byl odsouzen za vlastizradu? A tak je velmi zajímavé, když někdo tvrdí, že má důkazy a dokumenty, nebo když někdo z naší vlády mluví o činnosti naší rozvědky, tak bych vám také rád položil otázku: S jakými zdroji z Ukrajiny jste v kontaktu? Kdo mluví o činnosti naší rozvědky? Protože to je nejzávažnější trestný čin v naší zemi. S kterými Ukrajinci mluvíte?

WaPo: Mluvil jsem s vládními úředníky, ale ty dokumenty nejsou z Ukrajiny, jsou z…

Zelenský: Nezáleží na tom, odkud ty dokumenty jsou. Otázka zní, s kterými ukrajinskými úředníky jste mluvil? Protože jestli mluví o naší rozvědce, je to zrada. Pokud prozradí něco o konkrétním útočném plánu toho či onoho generála, je to také zrada. Proto jsem se ptal, s kterými ukrajinskými představiteli jste mluvil?

WaPo: O těchto konkrétních dokumentech? Vy jste první, s kým o nich mluvím.

Zelenský: Dobře.

WaPo: A mohu vám přečíst, jaké informace jsou v dokumentech o Prigožinovi a GUR. Třináctého února vás Kirill Budanov, šéf ukrajinské Hlavní správy rozvědky, informoval o ruském plánu na destabilizaci Moldavska, na němž se podíleli dva bývalí spolupracovníci Wagner. Budanov vás informoval, že ruský plán považuje za způsob, jak Prigožina obvinit, protože „s ním máme co do činění“. Dal jste Budanovovi pokyn, aby informoval moldavskou prezidentku Maiu Sandu. Budanov vám sdělil, že GUR informovala Prigožina, že bude označen za zrádce, který spolupracuje s Ukrajinou. V dokumentu se také píše, že Budanov očekával, že Rusové využijí podrobnosti o Prigožinových tajných rozhovorech s GUR a schůzkách s důstojníky GUR v Africe…

Zelenský: Poslouchejte, abych byl upřímný, prostě jste si něco přečetl, a něco jste řekl. Já jenom nechápu, kde to berete, s kým mluvíte a tak dále. Mluvíte o tom, jak jsem se setkal s Budanovem. To naznačuje, že vy – jak to říct? Vypadá to, že máte lidi, kteří mají nějaké záznamy, nebo máte nějaké důkazy, něco zkrátka máte, protože to tak vypadá. Opět děláte, omlouvám se, to, co jste dělal předtím. Zveřejňujete nějaké informace, které nepomáhají našemu státu útočit a nepomáhají nám náš stát bránit. Takže úplně nerozumím tomu, o čem mluvíte. Nechápu váš cíl. Je vaším cílem pomoci Rusku? To znamená, že máme jiné cíle. Pokud s nimi nesedím u jednoho stolu, tak úplně nerozumím tomu, o čem se tu bavíme. Každý z těchto dotazů demotivuje Ukrajinu, demotivuje určité partnery, aby Ukrajině pomohli. Tak či onak, prostě nerozumím vašemu cíli.

WaPo: Naším cílem není pomoci Rusku.

Zelenský: Ale vypadá to jinak.

WaPo: Tuto informaci nám nikdo osobně neposkytl. Byly v uniklých dokumentech, které skutečně naznačují, jak jsem již řekl, že vás Spojené státy odposlouchávají.

Zelenský: A pokud máte tajné dokumenty, znamená to, že vám je někdo dal. Pokud máte přístup k takovým dokumentům, někdo vám je musel dát. Dnes, ve světě moderních technologií, když máte přístup, nemusí to nutně znamenat, že vám je někdo dal. Přístup můžete mít i vy. Nyní citujete některé dokumenty jako originály, aniž byste chápal tu odpovědnost, mluvíte jen o nějakých informacích. Pro mě je to nepochopitelná informace, ale v tomto, v našem dialogu chci pochopit, proč to děláte. Na začátku našeho rozhovoru jsem vám řekl, že se domnívám, že televizní pořad, který byl spuštěn, spuštěn v informační oblasti, pomáhá – nevím komu, ale pomáhá Rusku, rozhodně nepomáhá Ukrajině. Vy se zabýváte pokračováním tohoto příběhu. A tak se vás ptám, jestli je to vaše volba a jestli si myslíte, že Ruské federaci je třeba pomáhat v různých sférách – že očekávali ukrajinskou protiofenzivu v jakémkoli směru, aby věděli, kdy přijdeme, aby věděli o našich mohutných silách a o tom, co plánujeme, a co dělá naše rozvědka? No, pokud je to tak, tak…

WaPo: Řekl bych, že ty dokumenty unikly, ale ne od nás, a byly na internetu v chatu několik týdnů.

Zelenský: Byli součástí něčeho, co nebylo na internetu. My, normální společnost, k tomu všemu nemáme přístup. Nemůžeme mít. A pak se, myslím, začaly objevovat informace, že bychom částečně zveřejnili všechno ostatní. Myslím, že jsou vaše – nebo vaší redakce, nebo kohokoli jiného. Nechci se nikoho dotknout, nevím. Proto ty informace dneska postupně zveřejňujete. Zveřejňujete informace o protiofenzivě na Ukrajině, o tom či onom. Já jsem vám řekl, že se domnívám, že to je, jak to říct? – někdo někde něco slyšel, někdo někde něco zveřejnil, ale ty informace jsou nachystané a jsou jiné a rozhodně nepůsobí ve prospěch Ukrajiny. To je všechno. A teď chcete chytit býka za rohy. Musíte tu informaci doložit nebo nedoložit, až pak bude mít vaše informace určitou váhu, protože na ni reaguje prezident Ukrajiny. Rozumíte tomu? A to je to, co děláte. Právě teď si zahráváte, myslím, s věcmi, které nejsou dobré pro naše lidi. Není to poprvé, co vám to říkám. Myslím si, že je to špatně, ale přesto sále tvrdíte: „Ještě chvíli, ještě není konec.“ To je špatně. No ano, je. Na Ukrajině ještě pár lidí zůstalo. Nemám zájem na tom, aby se tento počet lidí snižoval. Proto bojujeme. Moc se omlouvám, nebyl jsem tak rychlý, byl jsem příliš dlouhý ohledně těchto dokumentů. Já o nich nevím…

WaPo: Přišli jsme si s vámi o tom promluvit. Je to pro vás a vaši zemi zjevně citlivé.

Zelenský: Není to citlivé. Pokud vám odpovím, že je to citlivé, znamená to, že se jedná o skutečné dokumenty. Prosím, přestaňte si se mnou hrát. Jsem prezidentem země ve válce. O své reakci na tyto dokumenty jsem řekl, že to není dobré pro náš lid. Víte, já nehraji Counter-Strike. Připravujeme protiútok. Víte, to jsou různé věci – proto jsem řekl, že všechny podrobnosti ode mě uslyšíte. A samozřejmě jsme vděční za vaši práci, za vaši pomoc, když Ukrajinu v této válce podporujete. Odvedli jste velký kus práce. A teď o těch dokumentech… Já je neuznávám jako dokumenty. Já jsem je neviděl. To je první věc. Nevím, jak jste je získal, a moje otázka směřovala k vám: „Proč v tom pokračujete?“ Dobře, jste svobodný. Chci říct, že si budete dělat, co chcete, ale nechci o tom mluvit dopodrobna. Protože nevím, o čem mluvím. Je to něco s nějakými informacemi. A já jsem řekl, že jsem s Bílým domem neměl ohledně těchto dokumentů žádný kontakt. Nebo ne dokumenty. O těchto dokumentech. Nebo ne o dokumentech. O této platformě. Nebo falešné platformě… Neměl jsem předtím, nemám teď a, já nevím, možná v budoucnu. Prostě říkám stejnou zprávu velmi veřejně a velmi otevřeně. Řekl jsem to vám, některým novinářům a spoustě vedoucích představitelů. Když se mě na to ptali, řekl jsem, že to pro nás není dobré. Co k tomu mohu říci? Není to dobré. Nevím, jestli jsou falešné nebo jak procentuálně moc – nevím, co to je. A nevím, kdo to potřebuje a co je to za hru. Nevím, k čemu to je. To je všechno. Pro mě to není podstatné. Spíše to zní jen jako, že někdo něco řekl, někdo něco slyšel …

Zdroj: RT.com

Mám podezření, že si Zelňačka dala před rozhovorem pořádnou „lajnu“.

Pokud vás článek zaujal, můžete ho sdílet.